Стопанството на ЕТ „Спектър 76 Иван Стойков“ се намира в Бургаска област. Стартира през 2004 г. с производство на череши, а днес вече отглежда и ягоди, салати и царевица. Производствените процеси са сертифицирани по световния стандарт за качество Global G.A.P. от 2010 г., а от 2019 година стопанството работи с Лидл България.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Как решихте да се ориентирате към земеделието?
Земеделието не е за всеки. Трябва имаш специална връзка със земята, да го носиш вътре в себе си, за да успееш. Защото трудът е голям и ако не изпитваш удовлетворение от това да видиш как нещо израства под твоите грижи, ще виждаш само тежките страни на работата. Завърших Селскостопанския техникум в гр. Айтос и бях сигурен, че искам да се занимавам със земеделие, но когато започнахме през 2004 г. и с ръцете си усетих първата реколта, вече бях убеден, че това е моето призвание.
Започвате с отглеждането на череши през 2004. Това не е ли едно от най-трудоемките производства в сектора?
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Аз от работа не се боя. Бургаска област е много благодатна за отглеждане на череши, стават ни много сочни, хрупкави, сладки и ароматни. В началото започнахме с отглеждането на 150 декара и оттогава не сме спирали. Към момента, общата ни обработваема площ е 310 декара, разпределени между 250 дка череши, 10 дка ягоди, 20 дка царевица и 30 дка салати.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Колко човека работят при вас?
Постоянните сме трима. Разбира се, по време на кампания, хората се увеличават в зависимост от количеството работа, която трябва да свършим. Обичам този момент от годината, когато прибираме реколтата. Много е зареждащо тогава, когато буквално виждаш плодовете от труда си, стремя се да ентусиазирам и работниците, които наемаме, защото връзката със земята ни дава много повече, отколкото си представяме.
Партньорството ви с Лидл България е от миналата година. Какви са основните предимства, които виждате в съвместната ви работа?
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
Целта ни е да продължаваме да се развиваме в производството на плодове и зеленчуци, не само като количество, но и като стандарти за качество. Намирането на този точен баланс е най-важното за стабилността на бизнеса ни и в този смисъл партньорството с Лидл България ни помага изключително много, то подкрепя нашата мисия българският потребител да получава само висококачествена продукция и ни отваря врати към все повече клиенти.
Как преминахте през кризата с пандемията?
Кризата ясно ни показа колко е важно за нас, производителите, партньорството с големите вериги – в такива случай то ти дава сигурност и подкрепа. За нас конкретно кризата до момента няма голям отзвук, защото извънредното положение се случи през март, когато продукцията беше в процес на развитие и цъфтеж. Предполагам, че ако все пак се усети негативното влияние на кризата, то това би се случило по време на събиране на продукцията. Стремим се да спазваме всички изисквания относно мерките срещу Covid-19 и същевременно да запазим високото качество на продукцията си, защото и за нас, и за Lidl то е от изключителна важност.
Какво планирате като развитие на производството ви?
Планираме увеличаване на площите и отглеждане на все повече зеленчуци, партньорството ни с Lidl ни дава тази възможност и ние имаме готовност да я оползотворим максимално.