Парламентът не гласува компенсациите за газ за битовите потребители. Това, което ние можем да направим е да търсим най-евтиния газ, така, че цената за потребителите да бъде поносима, заяви пред bTV служебният енергиен министър Росен Христов.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Той коментира и решението на КЕВР за поевтиняване от днес на природния газ с 31%, което означава малко над 124 лв. за мегаватчас. “Цените на газа на световно ниво нараснаха, но това е изключително добра цена на фона на европейския пазар”, каза Христов. Според него този спад на цената може да се отрази и на потребителите.
“В последните месеци нивото на инфлация се забави значително. Това до голяма степен се дължи на контролът на цените на горивата, които са най-ниските в Европа, ниската цена на газ и субсидирането на цената на тока”, добави Христов.
Той подчерта, че кризата с газа не е заради недостига, а е заради липсата на инфраструктура. “Тези интерконектори са ключови, за да може да диверсифицираме доставките и да имаме достъп до европейските пазари. Ние успяхме да осигурим терминали и в Гърция, а може би най-ключовото ни постижение е договорът с “Боташ”, където осигурихме терминали в Турция за 13 години. Благодарение на това ние в момента можем да договаряме с международни доставчици дългосрочни договори на газ. С тези интерконектори ще можем да изнасяме газ за Европа”, каза Христов.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
По-рано днес той бе гост и в предаването "Още от деня" по БТВ. Христов посочи, че служебният кабинет осигурява енергийните ресурси по един прозрачен и конкурентен начин. В резултат на това цените падат. "Може би това дразни предишните управляващи, защото на фона на нашите резултати се виждат техните грешки", смята министърът. "Доставките на газ за 2023 г. са подсигурени, имаме резервирани слотове, имаме доставчици със собствени слотове в Гърция и можем да разтоварваме и в Турция. До края на 2023 г. няма да имаме недостиг на газ със сигурност", увери Христов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Той добави, че компанията "МЕТ" е сред доставчиците на газ за страната ни. "У нас те дават най-добри цени и условия. Преди доставяха с директно договаряне", уточни Христов.
Той коментира, че е заявил готовност да продължи да е министър и в следващия служебен кабинет, но решението е на президента Румен Радев.