Очаква се днес (2 септември) министрите на финансите от Групата на седемте (Г-7) да потвърдят плановете си за налагане на таван на цените на руския петрол, съобщава „Ройтерс“. Мярката на Великобритания, Германия, Италия, Франция, Канада, САЩ и Япония цели да се намалят приходите за Владимир Путин, който продължава да финансира войната на Русия в Украйна.
В същото време от Г-7 искат да се запази потокът на суров петрол, за да се избегнат ценови скокове. Това са съобщили представители, участващи в срещите на Групата на седемте, цитирани от агенцията.
Министрите от клуба на богатите индустриални демокрации ще се срещнат днес и вероятно ще публикуват общо комюнике, в което да изложат плановете си за изпълнение на мярката.
‼️#G7 finance ministers will agree today on a plan to limit oil prices from #Russia, Reuters reports. pic.twitter.com/dUsqAaYH4B
— NEXTA (@nexta_tv) September 2, 2022
„Вероятно ще се стигне до сделка“, казва едно от официалните лица, като добавя, че не е ясно колко подробности ще бъдат разкрити. Например може да не бъде оповестено равнището на ценовия таван на барел, над което спазващите правилата държави ще отказват застраховка и финансиране на руски товари със суров петрол и петролни продукти.
"Искаме да изпълним най-накрая това ограничение на цените на петрола", заяви британският финансов министър Надхим Захави на събитие във Вашингтон ден след като обсъди ограничението с колегата си от САЩ Джанет Йелън.
Въпреки намаляващите обеми на износа на петрол от Русия, приходите ѝ по това перо през юни са се увеличили със 700 млн. долара спрямо май - поради цените, повишени от войната в Украйна, съобщи Международната агенция по енергетика миналия месец.
През юни западните лидери се споразумяха да проучат възможността за въвеждане на таван, с който да се ограничи цената, която рафинериите и търговците могат да плащат за руския суров петрол. Това е ход, който Москва твърди, че няма да спазва и може да осуети, като доставя петрол на държави, които не се съобразяват с ценовия таван.
Някои представители на Г-7 заявиха, че ограничението се нуждае от по-широка подкрепа. Според тях то може и да не бъде успешно без участието на големите потребители на петрол Китай и Индия, които едва ли ще подкрепят плана. Други служители на Г-7 обаче казаха, че Пекин и Ню Делхи са изразили интерес да купуват руски петрол на още по-ниска цена в съответствие с ограничението.
Цените на руския петрол се повишиха в очакване на ембаргото на ЕС, което ще влезе в сила през декември. Суровият петрол “Уралс“ се търгува с отстъпка от 18 до 25 долара за барел спрямо бенчмарка „Брент“, което е по-малко от отстъпката от 30 до 40 долара в началото на годината.