Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рибарски: Ако ножът опре до кокала, ще наложим вето на ембаргото за руския нефт

07 май 2022, 10:04 часа • 9811 прочитания

Към момента сме категорични, че ще се борим до последно. Ако ножът опре до кокала – да, най-вероятно, ще наложим вето на решението за ембарго на руския нефт. Това заяви председателят на Комисията по енергетика в Народното събрание и депутат от "Продължаваме промяната" Радослав Рибарски пред bTV. 

Той уточни, че към момента няма официален отговор на искането на България за изключването ѝ от налагането на санкции върху руския нефт от страна на ЕС. „Разговорите продължават. Българското правителство е решило да направи всичко възможно“, добави Рибарски.

По думите на депутата за страната ни трябва да важат същите аргументи като за Унгария и Словакия. Рафинерията в Бургас е настроена технологично за преработка на руски нефт, но е многократно уточнявано, че може да преработва и друг. 

До края на следващата седмица ще имаме отговор от ЕК за нашето искане. „Две години отсрочка иска България от тези санкции“, каза Рибарски.

Изказването на представителя на "Продължаваме промяната" обаче беше оспорено задочно от журналиста Григор Лилов. В пространна публикация във Фейсбук той е категоричен, че няма никакво основание да искаме отсрочка за влизане в сила на ембаргото, защото имаме излаз на море - нещо, което Унгария и Словакия нямат. Ето какво пише той:

"Обяснявам защо се прави изключение за Чехия, Унгария и Словакия. Те получават основно петрола по нефтопровода Дружба, построен още в съветските времена. Най-голяма от руския нефт е зависимостта на Словакия - над 90%, на Унгария – 58%, на Чехия – 50%.

Пренасочването на доставките за шест месеца време технически е невъзможно. И не защото рафинериите им не могат да преработват друг петрол, какъвто е лъжливият аргумент на нашите властници. Правят го и сега наред с руския. А защото и трите държави НЯМАТ ИЗЛАЗ НА МОРЕ. Не разполагат и с тръби към море. Австрия, която е другата държава в ЕС без излаз на море, обаче има готови петролопроводи към Адриатика и затова за нея няма да има отсрочка.

За трите държави с отсрочка отказът от руския петрол в рамките на шест месеца означава организиране на пренос на десетки милиони тонове петрол от чуждестранни пристанища до територията им вътре в нея. Заместването може да стане с нови пристанищни терминали за разтоварване на танкери и с нов тръбопровод от тях към тези държави. Те не могат да се построят за половин година, колкото е поставения срок от ЕК за отказ на всички останали държави.

Другата възможност е само една - с близо 300 000 вагони-цистерни! Технически това е невъзможно да се осъществи по две основни причини:

1. Нисък пропусквателен капацитет на жп линиите, които нямат да могат да поемат този брой.

2. Недостиг на цистерни, който не може да се компенсира по никакъв начин за половин година време.

Затова им се дава преходен срок."

Още: ЕК: Пълно ембарго на руския петрол след 9 месеца

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес