Редовни граждански полети София-Русе и обратно може да стартират още в началото на 2022 година. Това стана ясно от думите на служебния икономически министър Даниела Везиева по време на форум, посветен на транспортната инфраструктура, проведен в град Русе, предават от пресцентъра на икономическото ведомство.
Още: Министър Малинов: Ще осигурим плавен преход във въглищните региони
Още: Левон Хампарцумян за поскъпването: Докато има кой да плаща, ще има поскъпвания
По думите на министъра, Министерството на икономиката работи по проекта за Летище Русе, като целта е до края на годината процесът да стартира. Инвестиционните разходи са за основна и довеждаща инфраструктура. Надяваме се от началото на 2022 година да започнат редовни граждански полети от София и обратно, каза Везиева.
"Възстановяването на летище Русе ще обслужва и съседните градове и ще помогне за свързаността на Северна и Южна България. Регионалният дисбаланс между двата региона е от проблемите, които от години вместо да се решава, се задълбочава. Всички изследвания сочат, че добрата инфраструктура е предпоставка, както за развит бизнес и инвестиции, така и за стабилни търговски взаимоотношения между клиент и доставчик. Ето защо очакваме тази политика да стане приоритетна и за следващото правителство и да продължава през целия период до 2026 г.", каза Везиева.
Министър Везиева изтъкна възможностите, които предлага Плана за възстановяване за инфраструктурни проекти, като посочи, че държавата ще финансира довеждащата инфраструктура до индустриалните зони.
Още: Инфлацията в Германия се ускори с неочакван темп
Още: Ключова промяна: Митата на Тръмп ще са само за критично важните стоки
По думите й по проектния фиш за индустриални зони са заложени 400 млн. лв. В тях инвеститорите ще могат да финансират техническа и социална инфраструктура. "Идеята е, когато се появи бизнес инвеститор с някакво намерение, той да има възможността на пазарен принцип да избере място, където да развива своя бизнес. В този подход към Плана за възстановяване ще могат да кандидатстват както общините, така и индустриалните паркове", допълни тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДАМТН излезе с препоръки за експлоатацията на газови бутилки
Още: Инвеститорските настроения в еврозоната спадат до над едногодишен минимум
По време на конференцията бяха набелязани конкретни дългосрочни цели за намаляване на регионалния дисбаланс в икономическото развитие на страната. Бяха обсъдени още инфраструктурни въпроси, свързани с пътя Велико Търново -Русе, фериботната линия, проекта за втори мост на Дунав, както и проектите за интермодални терминали.
На събитието участие взеха още министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова, министърът на финансите Валери Белчев и заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Христина Велинова.