Депутати настояват за предоговаряне на договора между държавните газови компании на България и Турция "Булгаргаз" и "Боташ". Това се казва в заключителен доклад на временната комисия за разследване на сделката между двете дружества. От ПП-ДБ настояват събраните данни да бъдат изпратени също така за проверка в ДАНС и прокуратурата. Комисията се занимава 3 месеца с изключително голям обем от документи и този вторник беше разгледан окончателния доклад на комисията. Това коментира в студиото на "Още от деня" по БНТ депутатът от ПП-ДБ Радослав Рибарски.
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Комисията "Боташ" дава доклада си на прокуратурата (ВИДЕО)
Според него, изключително притеснителни са фактите, изложени в доклада. Очаква другата сряда той да бъде приет и в пленарната зала. "Всички партии видяха какво се е случило в това споразумение между "Булгаргаз", "Боташ" и "Булгартрансгаз". Едни капацитети под никаква форма в момента не се използват, но се заплащат, изключително голям обем, заявен от "Булгаргаз" за доставка на природен газ. Реално доставката се извършва и трябва да стане по метода "Булгаргаз" да купува втечнен газ, разтоварва в турски води и след това го купуваме обратно на българо-турската граница. Към момента и за цялата 2023 г. от възможни 14 кораба да бъдат доставени, реално са доставени кораб и половина", обясни Рибарски.
Още: Рибарски: Темата с транзитната такса се преплете с Шенген и затова беше отменена (ВИДЕО)
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
По този договор България плаща такси в размер на около половин милион долара на ден, независимо дали се използва този капацитет и дали се пренася реално газ. Докладът на комисията ще бъде изпратен и в КЕВР, за да се запознаят с него. Ако договорът бъде прекратен предсрочно, неустойката, която трябва страната да плати е за срок от 13 години напред, е милиарди, посочи още Радослав Рибарски.
Още: Рибарски за "Уестингхаус": Не е работа на парламента да избира строител
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава