Четирите най-големи работодателски организации в България (НПРО) - АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, изпратиха специално писмо до Герт-Ян Купман, генерален директор на ГД „Конкуренция“ към Европейската комисия на тема енергетика. Заради Brexit българските работодатели се опасяват, че ще има негативен ефект върху определени енергоемки производства - например добив на въглища, на руди, производство на плодови сокове и преработка на плодове и зеленчуци, производство на растителни и животински мазнини и т.н.
НПРО припомня, че на 12 април тази година е имало среща с Купманорганизационното съдействие на зам.-министъра на енергетиката Николай Николов. По време на срещата представителят на ЕК съобщи, че Наредбата за намаляване на тежестта, свързана с разходите за енергия от ВЕИ може да получи "зелена светлина" (нотификация) от ЕК до края на месец юни.
"България е една от малкото държави в ЕС, която все още няма действащ механизъм за компенсиране на енергоемките производства от загубите, които търпят в следствие по-високите цени на енергията от ВЕИ. Насоките на ЕК за държавна помощ в областта на околната среда и енергетиката позволяват подкрепа на конкретни сектори на икономиката, които имат важно място в световния износ, но под натиска на енергийните цени стават неконкурентоспособни в рамките на световния пазар. Почти всички страни-членки на ЕС прилагат тази възможност, за да поддържат конкурентоспособността на определени свои сектори, които са с голям дял в износа. Това поставя българските производители в неконкурентна позиция спрямо субсидираната продукция в другите страни от ЕС", предупреждават работодателите