Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Работодател хем се сърди на скъп ток заради държавни предприятия, хем иска държавата да помага

09 януари 2019, 10:00 часа • 2501 прочитания

Енергийният пазар се манипулира от търговци и купувачи. Когато 72% се продават от три свързани лица – НЕК, АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2", трябва да се направи нещо. Това възмутено заяви председателят на АИКБ Васил Велев, който беше един от участниците във вчерашната среща на Националния тристранен съвет относно цената на тока на свободния пазар. Неговата теза, повтаряна от вчера (8 януари) е, че има твърде висока печалба за търговците на ток на свободния пазар, тъй като те не търсели най-евтиния ток, а прехвърляли тежестта на индустриалния потребител.

Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Несъгласие с тезата на Велев обаче изрази председателят на КНСБ Пламен Димитров. Според него нещата не са толкова прости. Първият основен проблем са квотите за вредни емисии, за последната година те скочиха петорно, посочи Димитров, за когото това е основен проблем в ТЕЦ "Марица Изток 2" и оскъпява както производството, така и създава проблем със заплатите на работещите. Трябва да кажем на ЕС, че сме въглеродно неутрални, защото горите ни компенсират с повече пречистване и всъщност дори сме били на плюс, докато в Германия има повече "цапане", изложи тезата си Димитров пред Нова телевизия. Ако някой не плаща такива скъпи емисии, няма да пусне и такава цена на борсата, подчерта председателят на КНСБ, който е категоричен, че държавата не е достатъчно активна в борбата за "въглеродна неутралност".

Димитров определи като проблем и т.нар. добавка "задължение към обществото" (бел. ред. - това са добавките за зелена и кафява енергия заради задължителното изкупуване на ток на преференциална цена от американските централи, от одобрени от КЕВР като "преференциални" ВЕИ и когенерациите). Тази добавка може да бъде намалена – КЕВР казва, че ще види може ли да има намаление за следващия регулаторен период т.е. от 1 юли, ние искаме това да стане сега, каза Пламен Димитров.

За да се реши проблемът, той трябва да бъде видян, категоричен беше и Васил Велев. Той показа справка за борсовите цени на тока в Европа и в Германия било 40 евро за мегаватчас – но не стана ясно за какъв период, а отделно Велев не коментира и, че германската икономика отдавна се ориентира ударно към зелена енергия, докато в България ВЕИ вечно са сочени като "виновници" за "злините" в енергийния ни сектор. За сметка на това Велев се оплака, че токът за бизнеса бил много по-скъп, отколкото битовият.

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Ако така продължават нещата, индустрията ще умре. Ако така продължават нещата, ще има увеличение на цената на тока от юли, предупреди Димитров.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес