Безвъзмездната помощ за фирмите ще бъде между 50 000 лв. и 500 000 лв., като те могат да са микро-, малки или средни, както и дружества с до 499 служители или големи предприятия.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
127 млн. лв. е бюджетът само на първата мярка по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП) 2021-2027; до края на годината се отварят още две за над 410 млн. лв.
„Даваме „зелена светлина“ на още 127 млн. лв. за българските фирми. Както обещахме, в рамките на мандата на Служебния кабинет, отваряме и новата програма „Конкурентоспособност“, която ще има няколко процедури за общо 3 млрд. лв. Това са пари за българските микро-, малки и средни предприятия, но и за големите. Снощи късно публикувахме за обществено обсъждане първата от тези процедури – 127 млн. лв. за разработване на иновации в родните предприятия“.
Това коментира министърът на иновациите и растежа Александър Пулев по повод публикуваната за обществено обсъждане късно снощи процедура „Разработване на иновации в предприятията“ от новата Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП) 2021-2027.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
ОЩЕ: Семейни фирми ще кандидатстват за безвъзмездна помощ
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Подкрепа могат да получат например иновации, свързани с изкуствения интелект и повишаването на промишления капацитет в усвояване на изкуствения интелект, с облачни изчисления (Big Data, Grid and Cloud Technologies), с комуникационни мрежи, включително безжични сензорни мрежи и безжична комуникация или управление, посочи още Пулев. По думите му, ще се насърчават иновации, свързани със стартирането на серийно производство на български автономни роботи и системи и внедряването им в промишлеността и в сектори с дългосрочен дефицит на кадри като земеделие, хигиенни дейности и др.
Пулев уточни, че безвъзмездната финансова помощ, която могат да получат родните фирми, ще бъде между 50 000 лв. и 500 000 лв., като съфинансирането ще бъде до 60%.
Органът, който управлява програмата – Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ към Министерството на иновациите и растежа (МИР), публикува документите за обществено обсъждане, като напомня, че парите са допустими за кандидатстване от микро-, малки и средни предприятия, но и от големи компании, включително такива с до 499 души персонал, ако са в сътрудничество с малки и средни предприятия.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
По мярката ще могат да кандидатстват компании от различни икономически сектори, като проектите им трябва да са в някоя от петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация – „Информатика и ИКТ“, „Мехатроника и микроелектроника“, „Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии“, „Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии“ и „Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика“.
Допустими за финансиране ще бъдат и нови решения в биотехнологиите и здравословния начин на живот, водород-базирани технологии и използването на водород в индустрията, енергетиката, транспорта и бита. Средства ще се отпускат още за иновации и дигитализация на културни и творчески индустрии като медии, библиотеки, сценични и визуални изкуства и др. Допустимите разходи ще включват и наемане на квалифицирани специалисти, учени, технологични специалисти и др. Важен елемент в мярката е възможността предприятията да заявят защита на индустриалната собственост, като разходите, свързани с този процес, ще се поемат от програмата.
Предложения и коментари могат да се подават в срок до 23.05.2023 г. (включително) единствено в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕФСУ, раздел „Европейски фондове при споделено управление (2021-2027)“, „Процедури за обществено обсъждане“ - https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/InfoPublicDiscussion/0a5a4290-5c65-42e6-a86a-9eff0d362875 .
Другите две процедури, които предстои да стартират до края на годината, са за внедряване на иновации с бюджет 293 млн. лв. и за семейни компании и фирми от творчески индустрии с бюджет 117 млн. лв.