Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България настоява страната ни да не ограничава вноса на слънчоглед от Украйна след 15 септември 2023 г. Това заяви на пресконференция в БТА Яни Янев, председател на браншовата организация. Причината е, че има недостиг на суровина в страната.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Предприятията, които преработват слънчоглед у нас, са с годишен капацитет от около 4 млн. тона. България обаче произвежда 2-2,5 млн. тона от суровината на година и затова фирмите разчитат на внос, който е предимно от Украйна. Заводите за олио и шрот ще трябва да затворят или да намалят производството си, ако вносът на слънчоглед продължи да бъде забранен, предупреди Яни Янев.
Предприятия спират да работят
"България създаде промишленост, която е в състояние да преработи много повече слънчоглед, отколкото е вътрешната консумация", обясни той. Забраната за внос на украински слънчоглед не защитава производителите в България, но ощетява преработвателите.
От организацията съобщиха, че вече най-голямата мощност за преработка е временно спряла, тъй като няма какво да преработва, и че ако тази ситуация продължи, то това ще се наложи и на други преработватели. От средата на август единият от заводите на "Олива" - най-големият български производител на растителни масла, е временно спрял.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Има натиск да се удължи забраната за внос на селскостопанска продукция от Украйна, която създава непазарна обстановка, каза Юлиан Стефанов, член на Сдружението.
Парадоксална ситуация
Още: Кой печели от забраната за внос на украинско зърно?
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Според Стефанов в момента се наблюдава една парадоксална ситуация и подчерта, че не е нормално България да има цени, различаващи се от световните.
Той отбеляза, че в момента България е със забрана за внос на слънчоглед от Украйна, а местните преработватели, производители и търговци задържат местните запаси, както и че стоката, която се задържа от реализация, има риск да бъде с влошено качество.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Стефанов обяви, че ценовото равнище в момента е около 800 лв.
Слънчогледът не се дели на български и украински
Още: Предприятията за олио са пред затваряне заради забраната за внос от Украйна
Георги Койнов, член на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти, заяви, че не делят слънчогледа на български и на украински. Той е категоричен, че макар да няма борса за слънчоглед, има развит пазар на слънчоглед.
"Всеки един притежател на слънчоглед има свободата да го продаде за износ или да го продаде в България на български преработвател", посочи Койнов, като уточни, че за производителите е по-изгодно да продадат продукцията на българските преработватели, както и че цената, която те предлагат, е международната, и, всъщност, понякога е малко по-добра.
Койнов подчерта, че цената в пристанище "Варна" е 800 лв. днес за всички, без значение дали е от внос, или български.
България е един от големите производители
Председателят на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти Яни Янев посочи, че България е един от големите производители на слънчоглед. Страната ни е на второ място в Европа и през годините винаги е била в първата петица на световната класация.
"България създаде промишленост, която е в състояние да преработи много повече слънчоглед, отколкото е вътрешната консумация", добави той.