Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България настоява страната ни да не ограничава вноса на слънчоглед от Украйна след 15 септември 2023 г. Това заяви на пресконференция в БТА Яни Янев, председател на браншовата организация. Причината е, че има недостиг на суровина в страната.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Предприятията, които преработват слънчоглед у нас, са с годишен капацитет от около 4 млн. тона. България обаче произвежда 2-2,5 млн. тона от суровината на година и затова фирмите разчитат на внос, който е предимно от Украйна. Заводите за олио и шрот ще трябва да затворят или да намалят производството си, ако вносът на слънчоглед продължи да бъде забранен, предупреди Яни Янев.
Предприятия спират да работят
"България създаде промишленост, която е в състояние да преработи много повече слънчоглед, отколкото е вътрешната консумация", обясни той. Забраната за внос на украински слънчоглед не защитава производителите в България, но ощетява преработвателите.
От организацията съобщиха, че вече най-голямата мощност за преработка е временно спряла, тъй като няма какво да преработва, и че ако тази ситуация продължи, то това ще се наложи и на други преработватели. От средата на август единият от заводите на "Олива" - най-големият български производител на растителни масла, е временно спрял.
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Има натиск да се удължи забраната за внос на селскостопанска продукция от Украйна, която създава непазарна обстановка, каза Юлиан Стефанов, член на Сдружението.
Парадоксална ситуация
Още: Кой печели от забраната за внос на украинско зърно?
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Според Стефанов в момента се наблюдава една парадоксална ситуация и подчерта, че не е нормално България да има цени, различаващи се от световните.
Той отбеляза, че в момента България е със забрана за внос на слънчоглед от Украйна, а местните преработватели, производители и търговци задържат местните запаси, както и че стоката, която се задържа от реализация, има риск да бъде с влошено качество.
Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд
Още: Американските търговски камари в Европа призоваха политическите лидери за диалог
Стефанов обяви, че ценовото равнище в момента е около 800 лв.
Слънчогледът не се дели на български и украински
Още: Предприятията за олио са пред затваряне заради забраната за внос от Украйна
Георги Койнов, член на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти, заяви, че не делят слънчогледа на български и на украински. Той е категоричен, че макар да няма борса за слънчоглед, има развит пазар на слънчоглед.
"Всеки един притежател на слънчоглед има свободата да го продаде за износ или да го продаде в България на български преработвател", посочи Койнов, като уточни, че за производителите е по-изгодно да продадат продукцията на българските преработватели, както и че цената, която те предлагат, е международната, и, всъщност, понякога е малко по-добра.
Койнов подчерта, че цената в пристанище "Варна" е 800 лв. днес за всички, без значение дали е от внос, или български.
България е един от големите производители
Председателят на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти Яни Янев посочи, че България е един от големите производители на слънчоглед. Страната ни е на второ място в Европа и през годините винаги е била в първата петица на световната класация.
"България създаде промишленост, която е в състояние да преработи много повече слънчоглед, отколкото е вътрешната консумация", добави той.