Планираното разширяване на тол системата и увеличаване на пътните такси може да провокира фалити на автобусни превозвачи, като особено застрашени са тези, които обслужват по-малките населени места. Това посочи председателят на Камарата на автобусните превозвачи Васил Пиронков пред БНР.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Очакванията на превозвачите са, че тол системата ще бъде разширена с още 3 000 километра, което означава, че в нея ще бъдат включени и второкласни пътни артерии. Това в комбинация с високите цени на петрола и негативните икономически ефекти от пандемията, може да изкара много автобусни фирми от пазара, като по-високите разходи за използване на пътната мрежа могат да засегнат и товарните превозвачи.
„Вместо да търсим мерки с правителството и механизми, с които да бъдат облекчени превозвачите, виждам най-различни изказвания, че тол системата ще се увеличи с още 3 000 километра, тоест и второкласни пътни артерии ще бъдат включени.”, казва Пиронков.
„Това, ако се случи, мога да ви кажа, че наистина ще настъпят много фалити, не само в автобусния, но предполагам и в товарния транспорт.”, казва той.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
По думите на Пиронков, за разлика от товарните превозвачи, тези, които се занимават с автобусен превоз не могат да предоговарят договорите си, тъй като са кандидатствали за определени линии по закона за обществените поръчки, а там няма предвидени механизми, подходящи за настоящата извънредна ситуация с високите цени на горивата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
На фона на това отливът на пътници е изключително сериозен заради пандемията, а едно евентуално разширяване на тол системата, ще влоши ситуацията дори още повече.
„Не стига, че има пандемия, отливът от пътници е изключително голям, тъй като сами казваме дистанцирайте се един от друг, ползвайте половина от пътните седалки. От всичкото нагоре и предстоящото въвеждане на такива тол такси ще бъде още по-голям бич.”, казва Пиронков.
По думите му, автобусните превозвачи в малките населени места, където пътниците често възлизат на едва няколко души, буквално изнемогват заради скъпите горива и пандемията, като се налага да компенсират загубите си с натрупани резерви. Тези, които нямат резерви просто трупат дългове и са изправени пред фалит.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
За разширяване на тол системата и увеличаване на таксите се заговори в края на миналата година. Очаква се това да се случи през второто тримесечие на тази година,като предстоят срещи и разговори с превозвачите.
Правителството очаква с около 290 млн. лева повече приходи от тол системата през тази година, сочи проектобюджета, като увеличението би следвало да дойде именно от вдигане на пътните такси и разширяването на системата.