Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Преди кампанията за розобера: Какви са проблемите пред бранша?

28 април 2020, 11:57 часа • 4394 прочитания

Розопроизводители очакват фалити през настоящата година. Стартът на сезона по прибиране цвета на маслодайната роза се очаква да започне в началото на май. В кампанията традиционно се включват около 40 000 души в България.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

„Има много неясноти по отношение на справянето с коронавируса, защото към момента няма предложени мерки, които да са приложими към земеделските стопани и берачите на розов цвят. Работата тук е много особена, малко хора извън сектора я познават и няма как да бъде изработена такава работеща инструкция“. Това заяви пред БГНЕС Христо Николов, председател на Професионалната организация на розопроизводителите.

"Трудностите са много, в кратко време се натрупаха много непредвидени неща: от една страна, през февруари влезе в сила Закона за маслодайната роза, който действа от март. Той въвежда един много малък срок от 40-45 дни, в който всички розопроизводители трябва да се регистрират в Единния регистър на розопрозводителите. Това нещо върви със забавяне, на хората удостоверенията им не излизат навреме, администрацията е претоварена. От друга страна, не беше проведена информационна кампания за това как да се прилагат текстовете на Закона за розата, като всичко това е свързано с коронавируса", казва Николов.

Бяха планирани срещи от нашата организация и Министерството на земеделието за такава кампания в периода от 10 до 15 март, но точно тогава влезе в сила Закона за извънредното положение, който забрани масовите мероприятия, допълни розопроизводителят. Така че веднъж има проблем с регистрацията на розопроизводителите, втори път има проблем със санитарните мерки за борба с коронавируса на полето и при транспортиране на работници, а за капак на всичко това, дестилериите тази година твърдят, че ще работят на 50% от капацитета си. Така цената, предложена на земеделския стопанин, е неадекватна, защото дори не покрива себестойността на розовия цвят и разходите за бране, уточни още експертът.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Темата продължава и в тези материали.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес