Малко под 110 млн. лева ще глътне бъдещата Държавна петролна компания за следващите три години и един месец. Това става ясно от публикувани за обществено обсъждане документи, касаещи изработването на правилник за дейността и структурата на предприятието.
Най-много пари компанията ще харчи догодина – 49 170 300 лв. За сравнение, през 2022 година са предвидени разходи в размер на 29 470 600 лв., а същата сума е заложена за 2023 година.
Перото, по което ще се харчи най-много, е ремонт и поддръжка на петролни бази. През 2021 година ще бъдат похарчени 18 781 100 лв. за ремонт. Точно това вече го няма през следващите години.
Внушително е и перото "прираст на държавните резерви от нефт и нефтопродукти и запасите от нефт и нефтопродукти". В това перо влизат и "еднократни капиталови разходи за обезпечаване на дейността на предприятието", като е уточнено за какво ще се харчи – компютри, многофункционални устройства, сървъри, автомобили, програмни продукти, лицензи. За всичко това са предвидени 15 033 400 лв. - за нефтопродуктите, и 821 100 лв. за еднократните капиталови разходи.
Що се отнася до заплатите на работещите в компанията, предвидените годишни разходи са 2 026 100 лв. за всяка година. За декември 2020 година ще бъдат отделени 87 300 лв. за заплати от общи разходи в размер на 365 100 лв.
Интересен аспект от правилника е, че Държавната петролна компания не е търговско дружество и не формира и разпределя печалба (чл. 2, ал. 3). Само че компанията може да учредява търговски дружества, ако правителството ѝ каже (чл. 4, ал. 4). За финал – източниците на финансиране на компанията са: приходи от дейност, трансфер от държавния бюджет, дивиденти, получени в резултат на дейността на търговските дружества от чл. 4, ал. 4.
Остава темата за конкуренцията – ще се превърне ли Държавната петролна компания в пазарен играч, подкрепен от държавата? Нейната дейност се заключва в следните параметри създава, съхранява, опазва, обновява и продава държавните резерви и военновременните запаси от нефт и нефтопродукти (по ЗДВРВВВЗ и ЗЗНН), както и управление на петролните бази за съхранение на резерви от нефт и нефтопродукти. Но търговските дружества, които ще може да учредява след като правителството ѝ каже, ще управляват, поддържат, експлоатират и изграждат петролни бази за съхранение на нефт и нефтопродукти и бензиностанции, както и ще осъществяват търговска дейност с алтернативни горива.
Още: "Приеха на второ четене предложението за държавните бензиностанции"