Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Последни данни: Къде е България по благосъстояние и БВП на човек в ЕС?

17 декември 2024, 16:02 часа • 2236 прочитания

България е на последно място в целия ЕС по благосъстояние, тъй като фактическото индивидуално потребление през 2023 г. е само 70% от средноевропейското ниво. Това показват последните данни на официалната европейска статистика Евростат, оповестени днес. По този показал нашата страна дели последното място с Унгария, където фактическото индивидуално потребление е също едва 70% от средноевропейското ниво. Фактическото индивидуално потребление включва всички стоки и услуги, които домакинствата използват, независимо дали са закупени и платени от домакинствата директно, от правителството или от нестопански организации.

Индикаторът е измерител на материалното благосъстояние на домакинствата, като данните на Евростат се основават на преразгледания паритет на покупателната способност (PPS), както и на последните данни за БВП за глава от населението на всяка страна члена на ЕС.

През миналата година 9 страни членки са имали равнище на "фактическото индивидуално потребление", което е било над средното за Съюза, а при останалите 18 то е било в и под средноевропейското ниво.

Още: Къде в България заплатите са най-високи и къде най-ниски?

Най-високи равнища на фактическо индивидуално потребление на глава от населението са регистрирани в Люксембург (с 36% над средното за ЕС), следван от Нидерландия и Германия (с по 19% над средноевропейското ниво).

В 18 страни членки действителното потребление на глава от населението през 2023 г. е било по-ниско от средноевропейското, като по този показател България и Унгария заемат предпоследната позиция по отношение на възможностите за потребление, които са били 70% от осредните за ЕС, следвани от Латвия с потребление, което е 74% от средното в ЕС.

БВП на глава от населението

Още: Последни сме по материално благосъстояние в ЕС

В същото време България заема еднолично незавидната последна позиция в класацията на Евростат за БВП на глава от населението, измерен чрез стандарта на покупателната способност (PPS). Трябва да се има предвид, че индикаторът PPS е де факто изкуствена парична единица, която елиминира разликите в ценовите равнища между отделните държави. По този начин с една единица PPS се купува еднакво количество стоки и услуги във всички страни членки на ЕС.

Този показател нашата страна е с 36% под средноевропейското ниво, като и тук Люксембург оглавява класацията за 2023 г. със 137% над средното за ЕС ниво, следван от Ирландия (с 113% над средното ниво) и Нидерландия (с 33% над средното ниво).

В другия край на диапазона с най-нисък БВП на глава от населението, освен България, са Гърция (с 31% под средното за съюза ниво) и Латвия (с 30% под средното ниво).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес