Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Порожанов: Няколко са проблемите с бюджета

01 октомври 2014, 12:07 часа • 21287 прочитания

Няколко са проблемите с държавния бюджет. На първо място това е при приходната част и нормативната база, тъй като приходите са нереалистично заложени. Това заяви служебният министър на финансите Румен Порожанов по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, предаде БГНЕС.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

При обсъждането на проекта за актуализация на държавния бюджет за 2014 г. той посочи като втори проблем административния и по-точно ведомствата, които се занимават с приходната част.

"Заварихме Агенция "Митници" в не добро функционално състояние, не че и в момента е прекрасна", подчерта Порожанов.

Според него проблеми са възникнали и в Държавния фонд "Земеделие" (ДФЗ. Сред тях са неразумното управление на ресурса за национално доплащане и държавни помощи.

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

"Ако не се предприемат необходимите мерки и реформи през следващите месеци, следващият бюджет отново ще бъде с проблеми в същите сектори", категоричен бе Порожанов.

Служебният финансов министър каза, че голям проблем има и при еврофондовете, защото нещата се връщат като бумеранг при одитирането и санкциите. Допълнителни разходи ще има и НЗОК.

Междувременно стана ясно, че по данни на Министерството на финансите бюджетното салдо по консолидираната фискална програма на касова основа към 31 август 2014 г. е отрицателно в размер на 1,28 млрд. лв. То се формира от дефицит по националния бюджет в размер на 710,9 млн. лв. и дефицит по европейските средства в размер на 564,7 млн. лева.

Изпреварващият ръст в разходите и изоставането при изпълнението на данъчните приходи са основните фактори за формирането на дефицита по КФП за първите осем месеца на годината. Продължава да се осигурява и финансиране за временно спрените плащания от ЕК по ОП „Околна среда" и по две оси на ОП „Регионално развитие", като се очаква след отблокиране на плащанията на България да бъдат възстановени сертифицираните разходи.

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Спрямо дефицита за същия период на 2013 г. (212,7 млн. лв.) бюджетната позиция се влошава с 1,063 млрд. лв. (1,3 пр.п. от БВП).

Постъпилите приходи и помощи по консолидираната фискална програма за отчетния период са в размер на 19,22 млрд. лв. или 61,9% от годишните разчети за 2014 година. Съпоставено със същия период на миналата година приходите по КФП нарастват номинално с 1,2% (218,7 млн. лв.) при планиран номинален ръст по разчетите към ЗДБРБ за 2014 г. спрямо отчета за 2013 г. от 7,1% (2,1 млрд. лв.).

Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към 31.08.2014 г. възлизат на 20,49 млрд. лв, което представлява 63% от годишния разчет. Спрямо август 2013 г. общо разходите по КФП са нараснали с 1,28 млрд. лв. млн. лв. (6,7%). Според МФ това се дължи на основно на по-високите разходи по програмите и фондовете на ЕС и на ръст при социалните и здравноосигурителните плащания.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес