Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Похарчили сме доста по празниците, а изглежда ни очакват по-трудни времена

02 януари 2019, 18:00 часа • 1882 прочитания

Между Коледа и Нова година сме похарчили легално 2 млрд. лева, по предварителни данни на Националната агенция по приходите (НАП). До края на месеца трябва да има и официална статистика, но и към този момент е ясно - похаричили сме повече, отколкото по същото време на 2017 година.

От похарченото доста е отишло за екскурзии - 195 млн. лева. Повечето е за пътувания в България - около 136 млн. лева, а останалите са отишли за почивки в чужбина, сочат цитирани от Нова телевизия данни.

Извън коледно-новогодишното харчене, през тази година ще плащаме по-скъпо за вода, по-скъпо и за природен газ, което обаче засега не оскъпява топлата вода, парното и тока, по-големи данъци за стари коли - зависи от съответната община, както и по-висок данък за основно жилище, ако имаш повече от едно - двойно по-висок.

Какво се променя с доходите? От 1 януари скачат всички заплати в държавната администрацията с 10%, а с 20% се увеличават възнагражденията на учителите. Минималната работна заплата в страната вече е 560 лева. А минималните пенсии се запазват до 1 юли, когато ще бъдат увеличени с 12 лева - до 219 лева. В частния сектор половината от работодателите заявяват намерение да вдигнат заплатите, като за две трети ръстът ще е до 10%.

От тази година се очаква и началото на края на ниските лихви по ипотечните кредити. Още от лятото експертите прогнозират плавно поскъпване – с между 0,2-0,3 %. Брокерите обаче очакват задържане на цените на имотите и през тази година.

"Със сигурност един ръст на средната заплата със 7-9%, какъвто изглежда трендът от последните няколко тримесечия, ще означава сериозно увеличение на разполагаемия доход и едва ли промените в разходите за обслужване на дома като по-високи цени на водата, отопление на газ ще се усетят съществено. Няма как този пик на цените на енергийните ресурси в световен мащаб през ноември, който доведе и до много рязко поскъпване на горивата в България, да не се отрази на цените. Въпреки това инфлацията, която отчетохме, беше около 3,7% - и при това положение доходите растяха два пъти по-бързо", коментира икономистът Лъчезар Богданов. Той подчерта, че при задържане и увеличаване на броя на заетите в икономиката, заплатите растат.

"Проблемът за мен е, че дори при тези официални прогнози, които се опитват да бъдат по-розови, следващата година ще имаме по-малък ръст на икономиката и още по-притеснителното е, че вече се говори открито за рецесия. Някъде в бъдещето през 2020 година например може да имаме рецесия, която е подобна на тази от 2008 година. Затова аз не бих бил твърде оптимистичен за следващата година от гледна точка на макросредата", каза друг икономист - Стоян Панчев.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес