Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По закон банките ще трябва да намалят основните си такси

25 март 2016, 07:30 часа • 3552 прочитания

Изменения в Закона за платежните услуги и платежните системи ще задължат банките да намалят или премахнат таксите за основните услуги по сметките на потребителите. Това стана ясно от промените, публикувани в сайта на Министерството на финансите.

Промените идват като изискване на европейска директива, която трябва да влезе в сила до 18 септември. След тази дата банките у нас ще трябва да осигурят лесен и евтин достъп до техните услуги на всеки българин, което означава ниски и минимални като брой такси, съобразени с нивото на доходите в страната. Всяка банка ще бъде длъжна да уведоми клиента още при откриването на сметка за всяка сума, с която ще го таксува. Освен това всеки клиент ще получава годишно извлечение, в което банката ще го информира подробно какви такси за какво му е удържала. БНБ ще има грижата да направи специален сайт, на който всеки ще може да сравнява таксите, които различните банки предлагат за определена услуга - например за теглене на пари от банкомат, за плащане на данъци, за внасяне на сума в каса или за превод, пише в. "Сега".

Евродирективата, която и България трябва да прилага, гарантира правото на всеки в ЕС да има поне една основна банкова сметка, която да му позволява да ползва обичайните банкови услуги. Това се отнася за всеки европейски гражданин или законно пребиваващ в страна от ЕС. Така и българите ще може да си откриват сметки навсякъде в ЕС, дори да нямат постоянен адрес в страната. Банките пък са длъжни да предложат на клиентите си ниски такси за основни операции като откриване и закриване на разплащателна сметка, внасяне или теглене на пари в брой от нея в рамките на ЕС. Сега в някои страни тези услуги са доста скъпи.

В България за откриване на банкова сметка в момента банките вземат между 2 и 5 лева. Закриването на повече места не струва нищо, но някои банки вземат 10 лева, ако затвориш сметката преди да е изтекла година от отварянето ѝ. Внасянето на пари не се таксува, но до 2000 лева най-често таксата е 1 лев. Таксите трябва да бъдат по-ниски от средните за банковите услуги, различни от основните, за системата, както и от тези, които банката събира по официалната си тарифа. За най-уязвимите групи потребители - получаващите месечни социални помощи, се предвиждат още по-ниски цени при използването на основните банкови услуги. Клиентите, които вече имат платежна сметка на дадена банка, също могат да използват основните "приемливи" цени.

Банкова тайна

Ще има промени и по отношение на банковата тайна - частните съдебни изпълнители ще получат достъп до мегарегистъра на банковите сметки на българските граждани. Миналата година беше решено тези данни да бъдат обединени до 2017 г. в електронен регистър, в който ще могат да правят справки службите за сигурност, данъчните, съдилищата, следствията, прокуратурата и комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, а сега ще се добавят и съдебните изпълнители. Базата данни ще съдържа номерата на банковите сметки, имената на титулярите и техните пълномощници и на наемателите на сейфове. В регистъра няма да са видни данните за наличностите по сметки и в сейфове.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес