Без визия от държавата за социално поносим енергиен преход в транспорта, цените на горивата ще тръгнат зловещо нагоре. Това заяви на пресконференция председателят на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Светослав Бенчев.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
По думите му, за да не се случи това са необходими пакет от мерки от страна на държавата като данъчни стимули, безплатно паркиране и др. Трябва и подпомагане на преходните горива, както и на стимули за електрическите автомобили, например Румъния дава 10 000 евро при покупка на такава кола.
Цените
"Цените на горивата засега са стабилни, но утре никой не знае всяко геополитическо събитие може да ги увеличи драстично", посочи още Бенчев.
Още: Данни от САЩ с неочакван ефект върху цената на петрола
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
По повод повишението на цените през последните седмици на българските бензиностанции, той коментира, че към момента не може да се очакват цени от 3 лева на литър.
Според него категорично не трябва и да се повишават акцизите - в момента се готви директива в Брюксел за това, но поради съпротива от някои страни, тя е на изчакване. "С наказателни мерки в България няма да се получи", категоричен е председателят на БПГА.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Той призова държавата да започне диалог и с хората, и с петролната индустрия, защото има сериозна опасност тя да изпадне в ситуацията на въглищните централи в момента.
Основни политики
Бенчев представи основополагащите принципи на визията на БПГА, като на първо място посочи енергийна сигурност. В този принцип се включва какви горива ще се произвеждат, как и къде ще се произвеждат и по какъв начин може да се доставят. На следващо място е диверсификацията на източниците на доставки на енергийни продукти.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Енергийната ефективност в транспорта също е много важна, изтъкна Бенчев. Той обърна внимание, че транспортът е секторът с най-голям енергиен интензитет не само в България, но и в Европейския съюз (ЕС). Важно е да се знае как ще се случи декарбонизацията в транспорта - как и с какви горива ще се случи. Диверсификацията означава, че към тези горива, които са в момента на пазара, трябва да се включат нови.
Не на последно място е електрификацията на транспорта. От БПГА са пресметнали, че ако само половината от личните транспортни средства преминат на електроенергия, това означава консумация от 2 гигавата. Това обаче не е предвидено в енергийните планове на България
Основните политики, които според Асоциацията трябва да се следват при енергийния преход:
- Запазване производството на горива у нас, рафинерията край Бургас е българска, може да стане цял комплекс, в който да се произвеждат и биогорива.
Още: Светослав Бенчев за дерогацията: Рафинерията трябва да продължи да работи
- Изграждане на нефтопровод Александруполис - Бургас, за да се заобиколи Босфора при доставките на петрол, плюс продуктов тръбопровод по същия маршрут.
- Създаване на повече транспортни връзки със съседните страни
- Електрификация, необходима е сериозна инфраструктура, създаване на нови ВЕИ мощности, близо до зарядните станции.
Основни цели при енергийния преход, според петролната асоциация са: стабилно законодателство конкурентна цена и сигурност на доставките.
"Има прекалено много политика в нашата индустрия, а това не е добре", завърши изказването си Бенчев.