Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петкова внуши, че заради ЕС ще строим АЕЦ "Белене"

29 юни 2020, 08:29 часа • 2700 прочитания

Заради зелената сделка и защото вече сме дали пари – това са причините, които енергийният министър Теменужка Петкова изтъкна за строежа на АЕЦ „Белене”.

Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк

Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията

Изрично попитана ще има ли по-евтин ток, ако построим АЕЦ "Белене", Петкова отговори, че вече сме инвестирали – има платени реактори (бел. ред. – по принуда заради осъдително арбитражно решение платихме 620 млн. евро, с лихви), площадка, и заради зелената сделка на ЕС т.е. чиста енергия. За ВЕЦ-ове трябвало вода и слънце, което енергийният ни министър не коментира колко е релевантно в България. Тя обаче отново заяви, че ще браним въглищните си централи.

Договорът за ЕВРАТОМ предвижда, че когато всяка страна-членка прави промяна на ядрена мощност, следва да има нотификация до ЕК. В специален регламент (1209) е описано какво трябва да се направи. В нашия случай, член 3 и 4 важат – при вече одобрени проекти да бъде направена задължителна нотификация при инвестиционен проект. Сега не сме задължени – ако бъде избран нов инвеститор, не по-късно от 3 месеца след това трябва да бъде уведомена Европейската комисия. Това заяви Петкова относно спазването на правилата на ЕС.

Пред БНТ Петкова увери, че информирала какво е станало досега с АЕЦ "Белене", след нотификацията от 2007 година – на 29 май, 2019 година, седмица след поканата към желаещите инвеститори да се включат в проекта.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Този проект не е нов, увери Петкова. Това е старият проект, А92, с двата реактора ВВЕР 1000. Площадката е лицензирана, АЯР се произнася по този въпрос – не виждам какво повече ни трябва да разясняваме, уточни енергийният министър.

Според Петкова, процедурата по избор на инвеститор не е предрешена, предвид обединението на "Росатом", General Electric и Framatome.

На въпрос какъв ще е държавният дял в АЕЦ "Белене" е само с "апорт на активните". Петкова не пропусна да каже, че няма да има държавна гаранция и договори за изкупуване на ток от бъдещата централа.

Енергийният министър видя и като добро състоянието на държавната енергетика. БЕХ на консолидирана база има печалба от 399 млн. лева за 2019 година, АЕЦ "Козлодуй" също има много добър резултат, похвали се Петкова. Но за ТЕЦ "Марица Изток 2" тя обясни, че не зависело само от държавата – заради цената на въглеродните емисии. Енергийният министър каза, че около 360 млн. лева струва купуването на емисии – но не обясни какво е направила държавата за оптимизация на производството, така че да се харчат по-малко вредни емисии при по-висока ефективност.

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

За финал Петкова беше попитана за делото EVN - дали държавата ще обжалва. Правителството няма позиция, други органи са компетентни, отговори тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес