Физическото закриване на централите на ТЕЦ "Марица 1" и "Марица 3" няма как да се случи. Това заяви енергийния министър Теменужка Петкова пред журналисти по време на конференцията "Стратегия на рафиниращата индустрия до 2050 г.: преход за течни горива и възможности за сектора" на Българската петролна и газова асоциацията. Това съобщи репортер на Actualno.com.
Знаете, че беше подготвена методология от нашите икономически и правни консултанти, тази методология е съгласувана с ЕК по отношение изчисляването на невъзстановяемите разходи. Предоставена е на двете американски централи, очакваме те да се запознаят с тази методология, да направят своите анализи и надявам се след един такъв процес ще се върви към стартиране на преговори, заяви Петкова по повод исканията на синдикатите за прекратяване на договорите с американските централи.
Потребността от течни горива непрекъснато нараства, но в същото време те са източник на емисии на парникови газове, това означава, че трябва да се търсят сътоветните подхои, да се внедряват такъв тип подходи, които да са екологосъобразни и енергоефективни, за да може да се гарантира устойчивостта на тази индустрия. Сигурна съм, че в рамките на днешната конференция ще бъдат чути всички гледни точки, допълни енергийният министър.
По повод вчерашното заседание на извънредната комисия за ЧЕЗ, министър Петкова коменира: "Вчера имаше заседание, там бяха и синдикатите, потенциалните кандидат-купувачи и българският регулатор в лицето на г-н Иван Иванов. Това, което чухме всички бяха въпросите, котио народните представители поставиха за сделката. За нея е нужно финансиране, ако те го осигурят - ще се върви към финализиране на сделката. Чуха се гласове от страна на продавача на активите на ЧЕЗ, че те обмислят и вариант за преговори със втория в класирането. Това е изцяло в правомощията на чешката държава.