"Трябва да разберем една простичка истина - или вървим с Европа и с тенденциите на т.нар. зелен преход и се опитваме да съобразим националните си интереси с това, или се изолираме от този процес". Това каза по повод предоговарянето за въглищните централи в Плана за възстановяване бившият енергиен министър Румен Овчаров по БНТ.
Още: Новите санкции на САЩ ще нарушат руските петролни доставки: Доклад на МАЕ
Още: "Булгаргаз" поиска още по-висока цена на газа за февруари
Според него опитът да се намери разумно решение за ТЕЦ-овете е възможен, ако политиците направят усилия и в партиите си, и в европейските политически семейства.
"Трябва да знаем, че това ще бъде временно решение, защото в момента практическо решение за спиране на ТЕЦ-овете няма. 22 млрд. квтч са произведени от тях за миналата година от 50-те, които е произвела цяла България", уточни Овчаров.
Бившият енергиен министър твърди, че от 1990 г. насам сме изпълнили условията за 55% намаляване на емисиите, което е залегнало в Европейската зелена сделка - имали сме 105 млн. тона през 1990, сега са 50. Политиците, спред него (той визира "Продължаваме промяната"), не са посмели да поставят този въпрос и са поели ангажимента за намаляване с още 40% в Плана за възстановяване. По думите му, това се дължи на "слугинаж, безгръбначност и некомпетентност".
Още: Инфлацията в България отново се ускори в края на 2024 г.
Още: ЕС обмисля забрана за руски втечнен газ и алуминий
"И трябва да се каже, че изискването за спиране на ТЕЦ-овете в момента е абсолютно неаргументирано, то поствя на риск електроснабдяването на целия регион, затова дайте да мислим за компромисен вариант - това е аргументът, само че този аргумент трябва да бъде подкрепен от всички политически сили", подчерта Овчаров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Неочаквани данни за британската инфлация в края на 2024 г.
Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери
На въпрос за заместващи и резервни мощности той посочи, че ние имаме нужда от страшно много електроенергия. "Ако през 35 г. престанем да регистрираме двигатели с вътрешно горене и започнем да ги заместваме с електрически автомобили, на нас само за това ще ни трябват около 80 млн. мВтч. В момента България е произвела 50 за цялата година, АЕЦ "Козлодуй е произвела 16", заяви бившият енергиен министър. И отбеляза, че няма и откъде да внасяме електроенергия.
ОЩЕ: България е чудна страна - страната на чудаците, може би на глупаците