Пореден скандал с Плана за възстановяване и конкретно енергетиката - той стана видим по време на дебата по вота за недоверие срещу кабинета "Денков - Габриел".
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
Става въпрос за процедура, с която се търси изграждане на 570 МW нови ВЕИ в комбинация с батерии за съхранение на енергията от 150 MW. Търгът по първоначални планове трябваше да е за два пъти по-малки мощности – 285 MW, но заради натрупаното закъснение министерство на енергетиката на практика е обединило двата търга в един. Планирани са още три търга от по 285 MW до 2026 г., като министерството отново си е запазило правото при нужда да ги обединява.
Именно това "окрупняване" затруднява участието в процедурата - условията са по-взискателни и това намалява броят на кандидатите, коментира в. "Сега". По време на дебата за вота на недовоерие, енергийният министър Румен Радев призна за проблемите с условията и ги обясни като грешка, дължаща се на нисък административен капацитет. Затова обаче имало и обществено обсъждане, а енергийният министър пое ангажимент лично да се намеси.
Още: Искаме пак пари по плана за възстановяване от ЕС
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Радев уточни и, че за изготвяне на условията е имало консултации с Европейската централна банка, която имала опасения от липсата на време, и затова се търсели гаранции, че ще има интерес към схемата от по-зрели проекти. Министерството било променило в полза на фирмите част от препоръчаните от банката условия, но сред тях не са тези за допустимост на кандидатите. Решението кой да има достъп до дадена схема е ключово и със сигурност е било обект на много разисквания, коментираха експерти.
Условията
На фона на увеличения обем финансиране министерството е поставило силно ограничителни усливия за участие, които ще направят невъзможно участието на по-малки и средни фирми дори за инсталации с малка мощност. За проекти с капацитет от 2 MW до 5 MW се иска от кандидатите да имат кумулативна нетна стойност от 10 млн. евро. Показателят трябва да е минимум 40 млн. евро при проекти от 5 до 20 МW, и над 60 млн. евро за проекти с капацитет над 20 MW. За високото изискване от 60 млн. евро първо предупреди депутатът от ГЕРБ Делян Добрев, но праговете се оказват високи и за по-ниските капацитети. Проверка на случаен принцип в регистъра на ВЕИ показва, че летвата от 10 млн. евро за малки проекти е много висока и работещите в момента малки ВЕИ имат в пъти по-ниски активи.
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Силно ограничителните условия и насочване на схемата към малък брой едри инвеститори се случва на фона на вече премахнати ангажименти за предоставяне на част от публичното финансиране за малки и средни фирми. Към момента на встъпване на кабинета "Петков" по тези търгове се предвиждаше задължително запазване на 25% от ресурса на всеки търг за малки проекти под 5 MW. "За да се избегне участието само на големи проекти, 25% от бюджета на всеки търг или около 70MW от общо 285MW на всеки търг ще са отделени за малки малки ВЕИ проекти (под 5MW)", пишеше в проектния фиш. След преработването на плана при кабинета "Петков" този текст отпадна.
Още: Производители на ВЕИ енергия искат ЕК да им гарантира печалбите
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
Още: Инфлацията във Франция се ускори през януари
"Ясно е кой ще може да покрие тези изисквания и да вземе парите, може да ви представим точен списък", коментира и депутатът Драгомир Стойнев от БСП по време на дебата за вот на недоверие.
В нарушение на закона община спира милиардна инвестиция във ВЕИ