Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От юли се очаква поскъпване на тока, природния газ, парното и топлата вода

14 май 2018, 21:00 часа • 6881 прочитания

Природният газ, токът, парното и топлата вода ще поскъпнат от юли, прогнозира председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов. Той присъства на среща на председателите на енергийните парламентарни комисии на страните от ЕС в София, която бе част от българското европредседателство.

Десет години след последната газовата криза, която засегна сериозно и България, все още не са взети достатъчно мерки за предотвратяване на подобни кризи. Днес от Брюксел изнесоха и двете основни причини за това - първо, цените на газа в Източна Европа остават по-високи от тези в Западна и второ липсват алтернативни трасета, по които природния газ да стига до България. Така например, над 90% от природния газ у нас е внос от един единствен източник - Русия. Именно заради поскъпването на руския газ се увеличават и цените на тока, природния газ, парното и топлата вода от юли, съобщава БНТ.

Държавната газова компания "Булгаргаз" поиска увеличение на цените на газа от 1 юни с близо 16%. Причините посочени от дружеството са две - поскъпване на руския газ заради високите цени на петрола и повишаване на котировките на долара спрямо еврото.

"Ако цената на суровия петрол се задържи на тези нива, това води до поскъпване първо на течните горива, което всички български потребители на бензин и дизел го констатират когато зареждат своите автомобили, но заедно с това ще се повиши цената на природния газ за тези дружества и крайни битови потребители, които консумират природен газ директно, както разбира се и цената на енергийните продукти на когенерациите - българските топлофикации, които произвеждат топлинна и електрическа енергия", каза Иван Иванов.

Според изчисленията на експертите, ако цената на синьото гориво скочи с 16%, това би увеличило цената на парното и топлата вода с между 7 и 10 на сто, а на тока с близо 2%.

"Комисията за енергийно и водно регулиране няма механизъм да промени цената на един енергиен носител, в случая на природния газ, когато той е изцяло вносен и който с тази цена идва на границата на България", заяви още Иванов.

Според разчетите на ЕС цената на синьото гориво за целия източен регион включително и България остава много по-висока от тази в Западна Европа.

Намаляване на цените от Брюксел очакват едва след изграждане на нова газова инфраструктура и доставката на газ от друг източник - Азербайджан. Подобни са очакванията и на българския енергиен регулатор.

"Това ще създаде именно една здравословна конкуренция между доставчиците на природен газ между северното и южно направление и това може да доведе до понижаване на цената на природния газ за българските потребители, надяваме се това нещо да се случи за България през 2020 г.", каза Иван Иванов.

Окончателно решение за новите цени на газа ще бъде взето в края на юни след обсъждане в енергийния регулатор.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес