ДДС за доставка на храна за вкъщи от ресторантите да бъде намален от 20 на 9%. Новите текстове ще бъдат внесени от ГЕРБ между двете четения на вече отворения за промени Закон за ДДС. Мярката ще важи до края на 2021 г. и е част от мерките за справяне с кризата, причинена от Covid-19.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Това съобщи в Народното събрание председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова след среща с представители на ресторантьорите от Асоциацията на заведенията в България, на която това било договорено.
В заведенията - не повече от 1 човек на 2 кв.м
Припомняме, че след въвеждане на новите забрани в страната собствениците на заведения започнаха да предупреждават, че няма да издържат ново затваряне и ще обявяват масово фалити. Нейният председател Ричард Алибегов дори изчисли, че ако мерките се удължат, за 24 часа остават 120 000 души на улицата без план как ще прекарат следващите месеци.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Собствениците на заведения: Държавата да плати 80% от заплатите на служителите ни
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
В момента данъчната ставка за ресторантите е намалена на 9%, но само при консумация на място. Решено: ДДС става 9% за ресторантьори, хотелиери и издатели
Това не намали цените в заведенията, но според управляващите извади много фирми на светло. Новата мярка също няма да се отрази на цените и при доставка по домовете те ще са същите като в момента, стана ясно от пресконференцията в парламента.
„Смятаме, че това е важна мярка, която от една страна ще гарантира наистина жизнеспособност на този бранш, а от друга страна е абсолютно в контекста на всички противоепидемични мерки, има представители на Министерството на финансите, защото направиха разчети какво ще коства това на хазната. Предполага се, че не повече от 15 милиона ще бъде намален приходът от ДДС, ако се намали ставката за доставка на храна по домовете на 9 процента“, коментира договореното намаление на ДДС Дариткова, цитирана от БНР.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
„Продължавам да считам, че диференцирани ставки не е добро решение за една данъчна система, каквато е в България“ коментира Менда Стоянова и добави: "Не случайно миналият път намалената ставка за ресторантьорския бизнес беше гласувана със срок - до края на 2021г... Като сме казали "А" за основната ставка, трябва да кажем "Б" и за доставката на храна, защото точно в една такава епидемична обстановка е много по-важно хората да получават храната си вкъщи, а не да ходят по ресторантите", цитира я БГНЕС.
Ресторантьорския бранш приветства решението. „Намираме се в сложна ситуация. Една част от нашия сектор не работи, а друга е под угрозата да затвори. От асоциацията от месеци изготвяме проекти и представяме на правителството под каква форма си представяме намаляване на ДДС за доставки на домовете. Това е един сектор, в който в България изоставаме. В условията на COVID-19, най-вероятно, ще се наложи изцяло да работим така“, заяви Ричард Алибегов.
Очаква се поправката да бъде гласувана окончателно в пленарната зала през следващите седмици.
Председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова обяви, че се подготвят и мерки за други отрасли, които могат да бъдат затворени заради Covid кризата: „Мярката ще бъде насочена директно към работещите в тези браншове при условие, че те запазят своите трудови правоотношения и след прекратяване на мярката се върнат на работа“.
Стоянова не уточни за кои отрасли става дума.