Генералният директор на Главна дирекция "Енергетика" на Европейската комисия Дите Юл Йоргенсен заяви пред „Financial Times“, че Европейският съюз ще бъде зависим от доставките на втечнен природен газ от САЩ още няколко десетилетия, докато ЕС се опитва да изостави газа от Русия и да диверсифицира ресурсите си, за да увеличи енергийната си сигурност.
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Според Йоргенсен ЕС разполага с всички необходими инструменти, за да оцелее безопасно още една зима след началото на военния конфликт в Украйна. Сред тези инструменти са опазването на околната среда и увеличаването на броя на възобновяемите енергийни източници, допълни тя.
След началото на войната в Украйна ЕС подписа договор със САЩ за доставка на втечнен природен газ в размер на 50 милиона кубически метра годишно до 2030 година. Според анализатори на неправителствената организация Global Witness въз основа на данни на Kpler през 2023 г. страните от ЕС ще продължат да внасят втечнен газ и от Русия, въпреки желанието да се откажат от руските суровини до 2027 г. Според резултатите от първите седем месеца на тази година Китай е лидер по отношение на вноса на руски втечнен природен газ, следван от Испания и Белгия, предава БГНЕС.
ОЩЕ: "Булгаргаз" и унгарска компания ще си сътрудничат за доставките на втечнен природен газ
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ