Народното събрание реши окончателно, че страната ни ще търси споразумение с Европейската комисия по делото срещу "Булгартрансгаз" и Българския енергиен холдинг (БЕХ).
130 депутати гласуваха "за" решението, въпреки че в края на миналата година парламентът де факто забрани извършването на подобни действия, като постанови да не признаваме вина, а освен това предишното решение не е отменено!
Това дело е една от причините за аферата "ЦУМгейт" - срещата между главния прокурор Сотир Цацаров и собственика на "Овергаз" Сашо Дончев, която се състоя в ЦУМ преди прокуратурата да обяви, че проверява "Овергаз" заради възможно разминаване между направени действителни инвестиции и одобрени инвестиции от КЕВР. "Овергаз" пък подаде още преди това жалба заради възползване от монополна позиция от страна на "Булгартранзгаз" и "Булгаргаз" на пазара за индустриални потребители на природен газ.
Приетия днес проект за решение, внесен от депутатите от ГЕРБ Делян Добрев, Валентин Николов и Александър Ненков, възлага на министъра на енергетиката Теменужка Петкова да опита да намали определената санкция, която може да е над 300 млн. евро. Ако тази цел не бъде постигната, ще бъде приложен старият вариант - да не се признава отговорността на енергийния холдинг.
ЕК започна наказателна процедура срещу България, след като "Овергаз" подаде жалба, че държавните предприятия, които на практика имат монопол върху тръбите, са ограничили достъпа ѝ до газовата инфраструктура и до пазара на газ. През 2015 г. проверката завърши с извод, че има нарушения, като на България беше предложено да представи план за прекратяването им под заплаха от санкции.
Европейската комисия беше склонна да намали глобата значително, ако бъдат изпълнени определени мерки. Една от тях е признаването на вина, което би намалило санкцията до 70 млн. евро. Друга мярка е държавата да приватизира мажоритарен дял в "Булгартрансгаз".
По време на дебатите Рамадан Аталай от ДПС изрази мнение, че по този начин страната ни ще минимизира щетите по делото.