Няма да има повече дългосрочни договори за въглищните централи. Това стана ясно от думите на зам.-министърът на енергетиката Ива Петрова, която гостува в предаването "Още от деня" по БНТ.
Още: Сирия забрани вноса от Русия, Иран и Израел
Още: ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.
Още: Решено: Въглищните централи затварят през 2038 г., ще има компенсации за напускащи работници (ВИДЕО)
"В момента съществуват два дългосрочни договора за изкупуване на електроенергия от въглищни централи. Това са двата договора с "Марица Изток 1" и "Марица Изток 3". "Марица Изток 2", която е част от БЕХ, тя работи на пазарен принцип и знаете, че към изкупуване или гарантиране на минимална работа на централата от гледна точка сигурност на системата и на доставките, имаме практики да се налагат определени задължения на тази централа. Всички останали въглищни централи работят на пазарен принцип. Отдавна държавата ясно е заявила и не предоставя такива дългосрочни договори за предоставяне на енергетика", каза Петрова.
Още: Не е ясно дали ЕС ни позволява повече вредни емисии, т.е. повече въглища
Още: "След като влязохме в ЕС": България е получила над 30 млрд. от еврофондовете
Още: Европа с най-слаб растеж: Икономическата прогноза на МВФ за 2025 г.
България ще изгуби 3 милиарда евросредства, ако не спази срока за териториалните планове за справедлив преход, обясни зам.-енергийният министър. "Министерският съвет одобри изменение в оперативната програма за регионите, неразделна част, от което са териториалните планове за справедлив преход, с цел същите да бъдат представени на ЕК, спазвайки крайният срок - 30 септември, който е утре. И стартиране на формалните преговори с Комисията по представената визия от наша страна, заложена в тези планове и респективно в оперативната програма, който процес се надяваме да приключи до края на годината, защото в противен случай губим средствата от Фонда за справедлив преход, които са в порядъка на 3 милиарда".
Още: Президентът се намеси в спора за териториалните планове с критики към управляващите
Още: Инспекцията по труда разкри стотици хиляди нарушения през 2024 г.
Още: ОББ: България много близо до изпълнение на критерия за Еврозоната