БСП предлага отмяна на плоския данък и въвеждане на прогресивен такъв, както и освобождаване на млади работещи хора до 26 години от данък върху дохода за физическите лица, както и семейно подоходно облагане.
Това обяви лидерът на БСП Корнелия Нинова по дебата по второто четене на Закона за ДДС.
"Нашите предложения са за една сериозна промяна в данъчната и социална политика в България. Безспорно в дебата за плосък или прогресивен данък има идеологически спор лява или дясна политика е това..
Имаме и от години политически спор ГЕРБ - БСП, защото ние за четвърти път този мандат внасяме тези предложения и винаги спорим с вас политически. Този въпрос освен идеологически и политически, е преди всичко държавнически", изтъкна лидерът на БСП.
Предложенията на БСП за промяна в данъчната и социална политика ще струват 1. 7 млрд., а годишно от прозореца на джипа се харчат между 2 и 3 млрд. лв, отчете Нинова.
Според нея на него трябва да се гледа през наравенството и бедността.
"Пандемията направи бедните още по-бедни. Как стои този въпрос с неравенството и бедността в България и може ли той да бъде решаван през данъчна и социална политика. През 2019 г. 1 млн. 586 хил. българи са живели под прага на бедност и са нараснали спрямо предходната 2018 г. с 0,6 % пункта", допълни още Нинова.
Тя даде пример и с доклада на БНБ, в който се казва, че от март насам са се появили 146 сметки в банките с над 1 млн. лв. "В пандемия България произвежда по 24 милионери на месец. В същото време през 2008 г. те са били 98, през 2019 - 900, а сега 1070 до септември. Доклад на БНБ", натърти Нинова, цитирана от Фокус.
По думите й в същото време най-малките влогове до 1000 лв. намаляват трайно, а средните до 5000 лв. намаляват плавно, но постоянно. Според нея това е сигнал за растящо неравенство.
"Ето защо ние от "БСП за България" предлагаме един от начините да започнем да преодоляваме това неравенство и бедността да мине през данъчна и социална политика", каза още Нинова.