Новият заместник-министър на земеделието, отговарящ за биопроизводството, Чавдар Маринов предлага да се помисли за създаването на гаранционен фонд с участието на държавата, предаде БГНЕС.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Припомняме, че след протестите на браншовите организации Чавдар Маринов стана заместник-министър, който да брани техните интереси.
„Вчера беше ден на избори. Събраха се всички браншови асоциации, които са част от споразумението за протестните действия. Имаше двама кандидати – за конвенционалното производство. Това беше Тодор Джиков, който е председател на асоциацията на картофопроизводителите, а от страна на биологичното производство Димитър Петков. Двамата кандидати събраха равен брой гласове. След дебати всички се обединиха около избирането на консенсусна личност и това бях аз“, обясни Маринов и добави, че Джиков също е бил избран и влиза с него в Министерството като негов съветник.
Маринов обеща да работи заедно с всички браншове. Попитан коя е първата тема, с която ще се заеме, той отговори, че по отношение на производството на плодове и зеленчуци, картофи, биопродукти има един основен проблем и това е нелоялната конкуренция.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
"Тя се явява по два фланга. Първият е високо субсидираната европейска стока, която влиза у нас на цени под нашата себестойност. Това поставя в неконкурентна условия земеделските производители. От друга страна, наблюдаваме един нерегламентиран внос, една контрабанда, на плодове и зеленчуци, от страни, които не са членки на ЕС като Турция, Македония, Албания, който трябва да бъде урегулиран. Това удря по фиска, тъй като не се внасят такси, мита, ДДС", подчерта Маринов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Той каза, че ще работи и по търсенето на варианти за застраховането на реколта. „Може да помислим и за създаването на гаранционен фонд с участието на държавата и земеделските производители, който да обезпечава адекватно производителите при градушка, слана“, подчерта експертът.
Маринов изрази надежда, че ще бъдат изпълнени и останалите искания на протестиращите и обяви, че ще работи съвместно с бранша за възстановяването на изконните български традиции по отношение на производството на плодове и зеленчуци. Ще работи и за възраждане на българското село чрез търсене на различни социални пакети и субсидирана заетост с помощта и на други ведомства.
Припомняме, че досега Чавдар Маринов беше изпълнителен директор на Българската асоциация на организациите на производители на плодове и зеленчуци. Той е агроном, животновъд, икономист по образование. Има 11 години трудов стаж в Държавен фонд „Земеделие“. Маринов е на 42 години, женен с две деца.
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни