Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Натискът парламентът да създаде закон заради събирачите на дългове се засилва

25 юни 2018, 16:15 часа • 2584 прочитания

Средният дълг на глава от населението в България е вече 900 лева, което е двойно спрямо 2015 година. Почти всеки трети българин пък е обект на работата на събирачите на дългове, сочат данните на Асоциацията на колекторските агенции в България. Затова е необходим работещ закон, който да регулира дейността по събиране на дългове и официално искаме председателя на Комисията по правните въпроси в парламента Данаил Кирилов да инициира законотворчески процес, казват от Комитета за защита на потребителите.

Според гражданската организация има три типа проблеми, които виреят заради дейността на колекторските фирми:

1. Неяснота по отношение на начина на формиране на крайната сума, която колекторската фирма иска от потребителя да плати, за да погаси старо задължение. Тези компании системно отказват да представят на потребителите формулите и разходите, на чиито база е изчислена крайната цена.

2. Агресивно отношение към длъжниците вариращо от грубо отношение, психически тормоз и понякога употреба на физическа сила.

3. Подвеждане и манипулация в комуникацията с длъжниците, които често биват заплашвани с отнемане на имущество и други прийоми отнемащи на практика техните потребителски права и облагодетелстващи въпросните фирми.

Само за първата половина на миналата година са били изкупени близо 2 млн. дълга като цифрите показват, че тенденцията на ръст в този бизнес ще се запази и тази година, посочват от НПО-то пример как секторът буквално цъфти.

Освен това, гражданската организация казва и, че еврокомисар Вера Йоурова, в чието портфолио са правосъдието, потребителите и равнопоставеността между половете, е отговорила на техни въпроси по темата с дейността на колекторските фирми в началото на пролетта. Йоурова заявява, че Европейската комисия готви проектодиректива, която ще въведе правни гаранции и правила за прозрачност с цел защита на интересите и правата на потребителите. Европейската комисия е приела и амбициозен пакет с мерки, чиято цел е намаляването на необслужваните дългове. Еврокомисарят пояснява, че този пакет от мерки е в допълнение към усилията на ЕК за превантивна дейност в областта на оценката на кредитоспособността. Сред предложените мерки, Комисията е приела предложението за директива относно обслужващите предприятия, купувачите на кредити и събирането на обезпеченията.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес