Природният газ ще поевтинее с около 11 процента и през януари се очаква да се продава под 78 лева за мегаватчас без такси и налози. Това стана ясно на днешното заседание в енергийния регулатор, на което беше обсъдено предложението на "Булгаргаз" за цените от следващата година.
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за декември от 87,50 лева за MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.
Още: Окончателно: Цената на природния газ ще е още по-висока през декември
Директорът на дирекция "Търговия с природен газ" в "Булгаргаз" Веселин Синабов обясни, че в ценообразуването за януари се включени и количества природен газ от подземното газохранилище в Чирен. По думите му цената им е фиксирана.
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Ръководителят на отдел "Цени, пазарни анализи и ценообразуване" в "Булгаргаз" Людмила Витанова изтъкна, че цената на природния газ от доста време насам върви надолу. По думите й това, че остава само още един работен ден до края на годината, означава, че прогнозната към днешна дата цена от малко под 78 лева за мегаватчас до голяма степен ще се запази до 1 януари, когато "Булгаргаз" ще внесе окончателното си предложение.
Добра новина за топлофикациите
Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов определи новината като добра не само за портебителите на синьо гориво, но и на топлофикациите, защото няма да се налага преразглеждане на цените на парното и топлата вода в средата на отоплителния сезон.
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Според него прави впечатление, че независимо, че е зимен период, когато е нормално цената на природния газ да се увеличава, тази година тя намалява. Сред причините той посочи сравнителното мекото време, но и запълнените газови хранилища в цяла Европа. Газохранилището в Чирен е запълнено с малко под 90 на сто газ, но достатъчно, за да премине есенно-зимният сезон без проблеми.
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
Още: Инфлацията във Франция се ускори през януари
"По тези две причини цената на природния газ на международните борси действително намалява", обясни председателят на енергийния регулатор. Иванов поясни, че като се изключат доставките на природен газ от Азербайджан и тези от подземното газово хранилище в Чирен, останалите са пряко свързани с цената на природния газ в индекса "месец напред" на нидерландската борса TTF.
Още: Парадокс: Цената на газа в Европа падна до 42 евро, у нас гони 100 лева
Най-накрая КЕВР взе предвид цените в Европа
"Очевидно, че намаляването на цените там води до намаляване на цените и у нас", заяви Иванов. Той отбеляза, че до края на отоплителния сезон количествата газ, които се съхраняват в Чирен, постепенно трябва да бъдат изчерпани, за да се подготви хранилището за зареждане за следващия отоплителен сезон.
Иванов припомни, че първоначалното заявление на "Булгаргаз" е за малко над 80 лева за мегаватчас, но е очевидно, че дневната цена на нидерландската борса се движи около 34 евро за мегаватчас. Според него има трайна тенденция да се запази сравнително ниска цената на синьото гориво в Европа, което дава отражение и на цената на природния газ за българските потребители. Затова той е убеден, че окончателното предложената цена от "Булгаргаз" на 1 януари ще бъде под 78 лева за мегаватчас.
Окончателното решение за цените на газа за следващия месец ще бъде взето на 1 януари 2024 г. от 15 часа.