Най-голям ръст от 18 месеца: Цените на храните пак тръгнаха рязко нагоре

04 октомври 2024, 14:00 часа • 1887 | прочитания

Световните цени на храните през септември отбелязаха най-бързото си увеличение от 18 месеца, като котировките се повишиха за всички обхванати групи стоки. Това съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).

Още: Бивш министър: 600 000 души взимат по-високи от заслужените пенсии, работещите да се готвят за по-високи удръжки

Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа

Индексът на цените на храните на ФАО, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, достигна средно 124,4 пункта през септември, което е с 3 на сто повече от август и с 2,1 на сто по-високо от съответната му стойност година по-рано.

Захарта води до поскъпване

Най-голямо увеличение през септември регистрира индексът на цените на захарта, като се повиши с 10,4 процента. Това се дължи на влошаващите се перспективи за реколтата в Бразилия и опасенията, че решението на Индия да премахне ограниченията върху използването на захарна тръстика за производство на етанол може да повлияе на наличностите за износ от страната.

Още: Пламен Димитров: България е една от държавите с най-скъпи хранителни стоки

Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата

Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)

Индексът на цените на зърнените култури се е увеличил с 3 процента през месеца, воден от по-високите експортни цени на пшеницата и царевицата. Международните цени на пшеницата са се увеличили до голяма степен поради опасенията относно прекалено влажните условия в Канада и Европейския съюз (ЕС), въпреки че това беше частично компенсирано от доставките на конкурентни цени от Черноморския регион. Световните цени на царевицата също са се покачили, повлияни от ниските нива на водата по ключови транспортни маршрути по река Мадейра в Бразилия и река Мисисипи в САЩ. За разлика от това индексът на цените на ориза се е понижил с 0,7 процента, отчасти отразявайки като цяло спокойните търговски дейности.

Индексът на цените на растителното масло се е повишил с 4,6 на сто спрямо август, като котировките са по-високи за палмово масло, соево, слънчогледово и рапично олио. Повишаването на международните цени на палмовото масло се дължи на по-ниското от очакваното производство в основните страни производителки от Югоизточна Азия, докато възстановяването на котировките на соевото масло се дължи главно на по-ниските от очакваните добиви в САЩ.

Индексът на цените на млечните продукти се е повишил с 3,8 процента през септември, като котировките са се повишили за пълномасленото мляко на прах, обезмасленото мляко на прах, маслото и сиренето.

Още: Предупреждение: Светът върви към "войни за храна"

Още: Паркирай бързо и удобно с My Fibank

Още: В кои сектори обявите за работа растат драстично: Актуални данни

Индексът на цените на месото се е увеличил с 0,4 процента, докато световните цени на говеждото и свинското месо остават стабилни, а тези на овчето леко се понижават спрямо нивата от август.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес