Добивът на пшеница у нас за 2021 г. е 7,16 млн.тона или с 52% повече от предходната година. Това е най-добрата година от 2017 г. насам за сектора. Това стана ясно от изказването на министъра на земеделието Христо Бозуков по време на заседанието на Консултативния съвет по зърно.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Резултатите от пробите на пшеницата показват, че 49,40% от общото производство или 3 536 305 т. са с качество, удовлетворяващо изискванията на мелничарския отрасъл за производство на висококачествени брашна за хляб и хлебни изделия.
Тази година ръст в сравнение с 2020 г. освен при пшеницата е отчетен и при ечемика (27,2 %) и рапицата (36%).
Засушаването в някои райони е нанесло щети на насажденията от слънчоглед и царевица, което ще се отрази върху количеството на реколтата. До момента са прибрани 47% от площите за реколтиране с маслодаен слънчоглед и 17% от площите с царевица.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
На срещата Марияна Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите в България съобщи, че се наблюдава увеличение при всички суровини и посочи, че ДДС на хлебните изделия трябва да бъде намалена на 9%. Стана ясно и че от земеделското министерство са съгласни с това предложение и са изпратили препоръка до финансовото министерство ДДС за хляба да се намали на 9%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете