Народното събрание прие на първо четене механизъм за компенсация на разходите на потребители на моторни горива. Средствата ще се събират от "Лукойл Нефтохим Бургас" и свързаните с нея компании, които преработват руски нефт на територията на България.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Това стана с приемане на предложен от ГЕРБ Закон за компенсиране на разходите на потребителите на моторни горива. Решението беше взето със 166 гласа "за", 6 "против" и 42 "въздържал се".
Припомняме, че по-рано днес от думите на служебния министър Никола Стоянов стана ясно, че отстъпката от 25 стотинки за горивата остава и в началото на следващата година. Тя беше въведена в началото на лятото, като може да се ползва от собствениците на лични автомобили. До момента за прилагането на отстъпката от бюджета са дадени 190 млн. лв. Тъй като че вече има официално правителствено решение за спиране на отстъпката, сега тепърва ще се върви към вземане на ново решение, но ще се мине през определени процедури и чак тогава, ако те бъдат издържани, решението ще стане факт.
Ако законопроектът на ГЕРБ бъде окончателно приет ще бъдат компенсирани потребителите на бензин А95, дизелово гориво, втечнен нефтен газ (LPG) и природен газ.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
От ГЕРБ аргументират проекта си с нуждата от устойчив механизъм за адекватна компенсация на високите цени на моторните горива и посочват, че тези високи цени са един от основните двигатели на инфлацията в страната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Предложението е да се въведе вноска за преработвателите на руски нефт, която ще се набира от Фонд "Сигурност на електроенергийната система" в отделна целева сметка. Приходите от тази вноска ще се използват за компенсация на всички потребители, включително и стопанските.
В момента рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас" преработва предимно руски нефт сорт "Уралс". Със започването на войната в Украйна и налагането на санкциите за търговските сделки с руски нефт, цената на "Уралс" значително поевтиня спрямо нефт тип "Брент". Според статистиката за последната година има месеци, в които разликата в цената на двата сорта нефт е над 30 долара на барел.
Петролът, който се преработва в България, е на цена сходна с тази през лятото и есента на 2021 г., докато цените на горивата обаче са драстично по-високи.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
От партията на Бойко Борисов посочват, че докато беше вицепремиер, Асен Василев лобира в ЕК България да получи дерогация, което позволи на "Лукойл" и свързаните с нея компании да продължат да купуват "Уралс". Допълва се, че дружеството е формирало свръхпечалби в размер над 3,5 млрд. лв. на година и нула ползи за българските потребители, тъй като вместо цените в България да последват цената на уралския нефт, те драстично се повишиха.
"Необходимо е да се вземат мерки, за да може евтиният руски петрол да се превърне в евтини горива за потребителите. В противен случай договорената от Асен Василев дерогация ще бъде в полза на частните търговски субекти", пишат вносителите в мотивите на законопроекта.