Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На първо четене: Плащанията в брой ще са само до 5000 лв.

08 ноември 2017, 11:00 часа • 6889 прочитания

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Депутатите решиха на първо четене да се намали прагът за ограничаване на плащанията в брой от 10 000 лв. на 5 000 лв. Това стана с промени в Закона за данък върху добавената стойност.

Новите текстове идват само три месеца след като Народното събрание отхвърли идеята на Министерството на финансите за ограничаване на плащанията в брой до 5 хил. лв. Този обаче път тя е записана в преходните и заключителни разпоредби на Закона за ДДС, с който се правят и някои други изменения в данъчните закони.

В момента таванът за кешовите плащания е 10 хил. лв., а това ще е поредният опит на финансовото ведомство да го свали с аргумент борба срещу сивата икономика. Последно ведмството опита да прокара такава промяна беше през юли тази година, но тогава текстът падна след като го подкрепиха само депутатите от ГЕРБ.

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Припомняме, че през 2015 г. при втория кабинет "Борисов" финансовият министър Владислав Горановпредлагаше ограничение за плащане в брой до 5 хил. лв., вместо тогавашните 15 хил. лв., но Народното събрание гласува 10 хил. лв., колкото е и в момента.

Сега вносителите се аргументират, че промяната цели намаляване на сивата икономика и е в съответствие с наложилата се практика в другите държави членки на ЕС, където прагът за плащанията в брой е в диапазон от 2000 до 3000 евро. Ограничението ще се прилага и в случаите на плащания в чуждестранна валута, когато левовата им равностойност е равна на или надвишава 5000 лв. по курса на БНБ в деня на плащането.

Един от текстовете в законопроекта, които предизвикаха най-голям дебат, е идеята самоосигуряващите се да подават декларации само по електронен път. Те ще са задължени да използват онлайн услугите на НАП още от началото на следващата година – т.е. при подаване на декларация за доходите, получени през тази година.

Заедно с тази промяна се предлага и отстъпката за подаване на данъчна декларация по електронен път да отпадне от следващата година. Тя е в размер на 5% от сумата на данъка за довнасяне.

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Освен това данъчно задължените лица ще са длъжни да подадат заявление за регистрация по ДДС в 7-дневен срок от датата, на която очакват да достигнат облагаем оборот от 50 000 лева. Досега се изискваха 14 дни. Това се прави, защото сега, особено в сезонни обекти, има опити за избягване на регистрация по ДДС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес