Комисията по земеделие прие предложенията за легализиране на преработката на индустриален коноп. Измененията са заложени в Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. Депутатите от комисията разгледаха и одобриха два сходни законопроекта. Единият внесен от "Демократична България", а другият от "Продължаваме промяната".
Още: TBI Bank ще бъде придобита от Advent International
Още: Тръмп удря с космически мита китайските соларни панели
Проектът на "Демократична България" предвижда позволяване на преработката на такъв коноп, в който съдържанието на активното наркотично вещество тетрахидроканабинол е под 0.3%.
От "Продължаваме промяната" искат да се разреши отглеждането на растения от рода на конопа, предназначени за производство на продукти без психоактивно действие, но със съдържание под 1 тегловен процент на тетрахидроканабинол.
Идеята и на двата законопроекта е това да се случва след разрешение на министъра на земеделието. В крайна сметка какво точно ще бъде легализирано, ще реши пленарната зала.
Още: Общинска банка представя на пазара своето ново мобилно приложение – MB-mobile
Още: Тръмп си намери виновник за бъдещи икономически провали, рейтингът му пак е надолу
ОЩЕ: ГЕРБ, ПП и ДБ искат легализиране на индустриалния коноп
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обрат с цената на петрола въпреки търговската война
Още: Доходът за издръжка расте: Ето колко пари трябват месечно за тричленно семейство
Законопроектът на "Демократична България" бе представен от Албена Симеонова, която поясни, че става въпрос за индустриален коноп, който в момента е разрешен за отглеждане, но не е разрешен за преработка. "Конопът е култура, която не се нуждае от прилагане на пестициди, което комбинира с европейската зелена сделка. Конопът е култура, която не се нуждае от напояване. Коренът на конопа спомага за облагородяване на почвата. Не на последно място конопът пречиства въздуха", изтъкна Симеонова.
Иван Христанов обясни, че законопроектът на "Продължаваме промяната" е по-елегантен и по-тесен от този на "Демократична България" и постига същите цели. По думите му той ще позволи производителите да бъдат конкурентоспособни. "Въвеждането на гранична стойност от 1 тегловен процент е в рамките на допустимите граници", смята Христанов.
Лидерът на СДС Румен Христов поясни, че подобен законопроект е гледан в 43-ия парламент, тъй като е имало съмнение как ще бъде посрещнат в обществото. "Истината е, че това е една традиционна за България култура. Това е една култура, която може да се ползва за много неща. Ще подкрепа законопроекта, въпросът е да помолим вносителите и Министерство на земеделието, които ще изпълняват този закон, да обясним на обществото какво се случва", смята Христов.
Още: Сделките с имоти се забавят: Падат ли и цените?
Още: Индустрии на червено: Русия ревизира прогнозата за икономиката си и за петрола си
В рамките на дискусията от Министерство на здравеопазването изразиха притеснение по отношение на промяната на дефинициите за конопа, тъй като според тях това може да доведе до занижен контрол. Те изразиха притеснения, че индустриален коноп може да се използва не по предназначение.