Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МВФ: България прекали с икономиите

13 март 2013, 11:20 часа • 4483 прочитания

Проблемите на България попадат в анализите на две от международните институции, наблюдаващи икономическото и финансово състояние на държавите. Евростат посочва, че страната ни заедно с Румъния е подложена на най-голям риск от бедност в ЕС. А МВФ констатира, че политиките на прекалени икономии са довели не само до социална и политическа, а и до структурна криза.

Още: КНДР планира да изпрати подкрепления в Русия до два месеца: The New York Times

Още: Зеленски: Западните разузнавания бяха в контакт с Русия през трите години война. Аз съм против това

България и Румъния са с най-висок риск от бедност – 22 процента, в сравнение с останалите страни членки на Европейския съюз, отчита Евростат.

Заради ниски доходи на бедност е изложено средно 17 на сто от населението на Европа, според европейската статистика. Най-нисък риск от бедност е отчетен в Чехия - 9,8 процента, и Холандия - 11. Страната ни заема първо място по материални лишения. У нас това са 40 на сто от българите. Следват ни Латвия, Румъния и Унгария. В тези държави населението се затруднява да си плати сметките за комунални услуги или кредити, не може да си позволи почивка или адекватно отопление. По тези показатели най-малко засегнати са хората в Люксембург и Швеция.

Международният валутен фонд продължава да анализира последиците от политиката на строги икономии, която преди няколко години препоръча на всички европейски страни, пострадали от дълговата криза. В резултат на провежданата политика за съкращаване на разходите видяхме задълбочаване на рецесията, увеличаване на държавния дълг, социална нестабилност и политическа криза, която в Гърция, Италия и Испания се превръща в структурна, сочи анализът. Въпреки това експертите на Фонда са категорични, че „лекарството" срещу кризата е било правилно, просто не е приложено както трябва.

Още: Зеленски: Ще трябват поне 200 000 миротворци, за да се спре нова руска атака след евентуално примирие

Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент

Тази есен МВФ публикува изследване, което показа, че съкращаването на държавните разходи се отразява тежко върху икономиките на страните в Европа. Това води до значително спадане на производството и ръст на държавния дълг в краткосрочен план. Именно това може да измами пазарите, които могат да накажат правителствата за разумната им политика. Икономиите могат да помогнат на страната да излезе от кризата, но с тях не трябва да се прекалява, подчертават анализаторите на МВФ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес