Енергийната комисия отмени дерогацията и транзитната такса за руския газ. Заседанието на комисията започна 15 минути след пленарното заседание, а работата по тези два законопроекта продължи по-малко от 5 минути.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Става въпрос за две отделни предложения, заложени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. Предстои двата законопроекта да бъдат разгледани в пленарна зала. ОЩЕ: Добрев: Няма да се успокоя, докато не видя отпадането на дерогацията в „Държавен вестник“
Дерогацията
С 10 гласа „за“, 4 „против“ и без „въздържали се“ депутатите от енергийна комисия приеха предложението, около което управляващите се обединиха миналата седмица. С текстовете се предлага от 1 януари 2024 г. да се износът на руски петрол и продукти, произведени с руски петрол, а от 1 март 2024 г. да се забрани вносът на такива продукти.
Отпадна транзитната такса
С 9 гласа „за“ и 4 „против“ енергийна комисия реши да отпадне допълнителната транзитна такса за руския газ. Припомняме, че таксата влезе в сила от 14 октомври и с нея на практика страната ни трябваше да събира 20 лв. на мегаватчас руски газ. Проблемът още тогава бе в това, че вноската трябва да се събира от "Булгартрансгаз", което на свой ред трябваше да си търси парите от "Газпром". Макар че подкрепиха мярката, ГЕРБ и ДПС също предупредиха още тогава, че ще се създадат проблеми на "Булгартрансгаз", ако руската компания откаже да плати. Заради новата такса дружеството бе длъжно да плаща 6 млн. лв. на ден и към момента вече дължи 250 млн. лв на държавата. ОЩЕ: Сглобката отложи таксата за руския газ (ВИДЕО)
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Какво решиха за АЕЦ „Козлодуй“?
Комисията по енергетика прие и проект на решение, с който възложи на министъра на енергетиката да увеличи капитала на АЕЦ „Козлодуй“ в размер до 1.5 млрд. лв. За целта ще използва бъдещите приходи от продажбата на оборудването, което беше предвидено за АЕЦ „Белене“. Предложението е тези приходи да бъдат използвани единствено за новите блокове в Козлодуй. ОЩЕ: Борисов: В следващите минути ще подпишем за "Уестингхаус" (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"