Държавната консолидационна компания (ДКК) ще има нов борд на директорите. Това обяви министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Той посочи и кои са имената, които влизат в борда: Иван Зангочев – член на борда и изпълнителен директор, Елена Болтаджиева - председател на борда, както и членовете на борда Десислава Чалъмова, Венелин Шъков, Николай Желязков.
Любопитното за Загончев е, че е бил в директорския борд на "Кинтекс" в периода 2015 - 2017 г., назначен от тогавашният министър на икономиката Божидар Лукарски. Бил е и в одитния комитет на Столичния автотранспорт до 29012 г. Зангочев е съдружник в "Би Маркутинг" ЕООД, по професия е счетоводител. Още: Министърът на икономиката: Стотици милиони за ремонт на язовири са изхарчени непрозрачно
Временен екип
От думите на министъра се разбра, че екипът, който сега поема ДКК, е временен. В рамките на 6 месеца ще се направи конкурс за нов екип, който да поеме управлението на компанията.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
"Членовете на бордовете на дружествата към ДКК също ще бъдат оптимизирани и там, където трябва, ще има промени", съобщи министърът. "Искаме в бордовете на дружествата да има наистина експерти и затова в комисиите по оценка трябва да има също експерти", посочи той.
По-ниски заплати
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Богданов обяви още, че ще бъдат намалени възнагражденията с около 50 процента както на членовете на бордовете, така и на изпълнителните директори. Подробности за високите заплати в ДКК четете в този материал: Баснословни заплати за ръководители на кретащи държавни предприятия
"В бордовете ще има по-малко членове, а представителните разходи ограничени. Такива ще имат само изпълнителни директори с годишен оборот над 10 млн. лева. Дружествата, които имат нужда от такъв разход, ще ползват лимит от 5000 лева на година. Парите ще се харчат само с банкова карта на съответното дружество. Пари на ръка вече няма да се дават", каза министърът.
"Държавата не може да си позволи да плаща като в частния сектор и да има по 20 000 лева за представителни разходи. Ще има оптимизиране на разходите в дружествата към министерството", каза Богданов.
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)