В рамките на утрешния ден земеделските производители ще получат средствата в размер на 200 млн. лв. по „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ и „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“. Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на среща с представители на земеделския бранш в МЗХ.
Още: В Сърбия треперят ще им спре ли България руския газ
Още: Държавата тупа топката с хартиената фабрика в Стамболийски
Още: Фонд "Земеделие" има готовност бързо да изплати 200 млн. лева по "украинската помощ"
Той подчерта, че има решение на УС на Държавен фонд “Земеделие” (ДФЗ) за изплащане на сумата и е изпратена нотификация до ЕК за цялата сума в размер на 325 млн. лв.
Земеделският министър информира, че утре, заедно с вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова ще се срещнат с представители на заинтересованите страни. Той допълни, че във връзка с неблагоприятните метеорологични явления, оказали негативно влияние върху земеделското производство, по искане на България е активиран кризисният резерв на ЕС и за първи път засегнатите земеделски стопани у нас ще имат възможността да се възползват от този механизъм.
Още: Производителите на грозде получиха над 1 млн. лв. за борба с вредителите
Още: Германско издание: Защо гръцката икономика се справя удивително добре?
Още: Тахов: Над 90 млн. евро ще бъдат насочени за инвестиционни проекти по Програмата за селските райони
По време на срещата беше обсъден и напредъкът по редица законодателни предложения от бранша, както и целевото разпределяне на ресурса по държавната помощ “де минимис”. Участие в срещата участие взеха заместник-министрите на земеделието и храните Деян Стратев, Иван Капитанов и Янислав Янчев.
Още: Последни данни: Къде е България по благосъстояние и БВП на човек в ЕС?
Още: ОББ: Услугите и строителството дърпат икономиката