За ремонт на автомагистрала „Тракия“ в участъка между Чирпан и Стара Загора са били похарчени 90 млн.лв. миналата година, но голяма част от тези средства не са отишли за тези ремонтни дейности.
Още: Може ли да бъде избегнато увеличениeтo в цената на тока за бита от 9%? Мнението на експерти
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Това разкри министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова в интервю за телевизия „България он еър“.
В ремонта са участвали четири фирми, една от които е „Автомагистрали Черно море“, и всички те са получили аванси, стана ясно от думите на министъра. 30 млн. лв от тях са били за тази фирма.
„Именно работниците на „Автомагистрали Черно море“ в момента претендират за доплащане от 36 млн. лв, но в нашия бюджет няма предвидени целеви средства за ремонт на аутобана“, каза още Комитова и поясни, че средствата, които са били определени, са били похарчени.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Въпреки това, правителството обмисля варианти за плащане на дължимите суми на работниците, дори на по-малки суми, обясни регионалният министър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Виолета Комитова допълни, че фирмата и работниците са станали жертва на договор, при който от едната страна стои бившият шеф на държавното дружество „Автомагистрали“ Стоян Беличев, а от другата – шефът на „Автомагистрали Черно море“ и попита защо хората не си търсят парите от тях. Тя беше категорична, че те са в правото си да искат изработеното и ако не им се осигурят тези пари могат да ги получат по съдебен ред като осъдят държавната фирма „Автомагистрали“. Комитова коментира още, че ремонтът на тази отсечка не е бил спешен, защото има ограничение на скоростта от 4 години и при условие, че не са били осигурени средствата, е можело да бъде отложен.
Министърът опроверга и твърденията на бившия заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, че договорът е рамков, като подчерта, че в него има фиксирани параметри за работа, срокове и точна цена.
Освен това, към договора има няколко анекса за удължаване на сроковете, описани са и авансите, които са получили.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
По повод натрупаните задължения към фирмите за текущ ремонт и поддръжка на републиканските пътища архитект Комитова отново припомни, че в края на миналата година за тази цел в бюджета на АПИ са били предвидени само около 380 млн. лв. за 2021 г., а предишното правителство е договорило дейности за 1,5 млрд. лв. без реално да са осигурени тези пари.
„Защо като не е имало пари са изпратили хората да разкопават“, попита отново министърът и допълни, че щом не са били осигурени средства, не е трябвало да се сключват договорите за тези ремонти.
Министър Комитова беше категорична, че не спира никакво строителство, както се опитват да бъдат правени подобни внушения, защото според нея „най-скъпото строителство е незавършеното строителство“.
„Ще положа всички усилия, каквото е започнато да се завърши“, заяви Комитова. Тя обясни, че пари ще се търсят през бюджета за следващата година и се надява да се намерят, но е необходимо време.
За автомагистрала „Хемус“ също има раздадени авансово милиони за строителство, за доставка на материали, за наемане на техника, които ще се осъществят след години, стана ясно още от думите на архитект Комитова. Общо възлизат на над 1 млрд. лв. и тези авансови плащания са обезпечени със застраховки, а не с банкови гаранции.
„Не ми е известно в такава бизнес среда отпускането на огромни средства да бъдат покривани при евентуална щета от застраховка“, подчерта министърът и допълни, че за съжаление няма документ, с който да се гарантира, че фирмите, получили тези аванси, няма да фалират през следващите години. Министърът изрази надежда, че няма да има подобни фалити, ще бъда изпълнени строителните дейности на АМ „Хемус“ и няма да се налага тези средства да се търсят от застрахователните компании, защото в противен случай ще настъпи огромна щета не само за фирмите, но и за държавата.