Работници от мини "Марица Изток" излизат на протест в София следващия вторник, за да поискат от държавата увеличаване на цената на въглищата.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Исканото поскъпване няма да се отрази на цената на тока, заяви Владимир Топалов, председател на миньорската федерация към КТ "Подкрепа".
По думите му цената на тока се определя от пазара, но компонентата на въглищата е постоянна и е в размер на около 25 лева в един мегаватчас. Към момента цената на тон въглища е близо 80 лева, а от "Подкрепа" настояват за нейното увеличаване.
"Сметките показват, че тази цена следва да бъде увеличена с 15%, за да успеем да покрием разликата, която се получава в увеличението на цената на тока, разликата в минималната работна заплата и необходимите инвестиции. Колко е точно процентът, предполагам, че тези сметки ще ни ги предложат от Министерство на енергетиката", заяви Топалов.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
"Има едно такова настроение "Ама виждате ли, то понеже въглищата няма да ги има...". Извинявайте, но по никакъв начин не бихме се съгласили с една такава теория "Карайте още 10 години, защото въглищата няма да ги има". Няма как да се съгласим", допълни още той, цитиран от Дарик.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
От "Подкрепа" започнаха и кампания за увеличение на възнаграждението за час нощен труд от сегашните 25 стотинки на 2,55 стотинки.
За лошото състояние на мините, които произвеждат въглищата за трите ТЕЦ-а от Маришкия басейн – двете американски централи и държавната "Марица-изток" 2, синдикатите предупреждават непрестанно, каза по-рано Александър Загоров от КТ "Подкрепа".
"Имаме притеснение, че от геологична и финансова гледна точка има рискове, които могат да се съчетаят непрогнозируемо и да стане една катастрофа, която да заличи временно или за постоянно 30% от българската енергетика", каза той.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Министър Петкова заяви готовност да изслуша аргументите на синдикатите, но не се съгласи с тяхното твърдение за лошото състояние на Мини "Марица Изток".
"Нашите мини бяха на печалба. И миналата година, и тази година също ще бъдат на положителен финансов резултат. Инвестирахме една много сериозна част от този ресурс в нова техника, в доставката на необходимите резервни части и материали. Смея да твърдя, че условията за работа в мините са добри. Надявам се да можем да обсъдим това, което те смятат, че може да се доусъвършенства", убедена е Петкова, цитирана от БНР.
В интервю за БНТ министър Петкова съобщи, че е пресечена тенденцията НЕК да работи на загуба и за 2017 година дори отчита печалба.
"Тенденцията е доста променена и това се дължи на реформите, които бяха извършени и продължават да се извършват в сектор "Енергетика". Още в началото на нашия предишен управленски мандат бяха предприети няколко много сериозни стъпки по отношение на стабилизирането на сектор "Енергетика". Така че за отчетната 2017 година Националната електрическа компания (НЕК) ще реализира положителен финансов резултат. Това не се е случвало от много години насам – печалба в порядъка около 6 милиона лева. Това са, разбира се, все още неокончателни данни", каза тя.
Срещата за проблемите във въгледобива и тяхното преодоляване между Петкова и ръководствата на КНСБ и КТ "Подкрепа", вече започна.