Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мика Зайкова не вярва българските банки да вдигнат лихвите по действащите кредити

12 август 2022, 09:21 часа • 5211 прочитания

Европейската централна банка прекрати ерата на отрицателни лихви като взе решение за повишаване на основния лихвен процент с 50 базисни пункта до 0%. Напоследък се появяват прогнози за вдигане на лихвите по кредите. По тези теми от Actualno.com потърсихме икономистът Мика Зайкова.

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Ще нараснат ли лихвите по кредите?

Зайкова коментира и прогнозите за нарастване на лихвените проценти по кредите. „Самите банки ще решат с колко да вдигнат лихвените проценти, но предполагам, че няма да го направят рязко и че ще бъде за новите кредити“, добави тя. Икономистът каза, че зависи от състоянието на самата банка и нейната политика. По думите й тя има право дали в рамките на договора или при рязка промяна на икономическото състояние, да промени някои параметри. „Предполагам, че българските банки няма да го направят. Няма да го направят по простата причина, че нашата банкова система е горе-долу в добро състояние. Второ, защото ще загубят много от бъдещите си клиенти. Българските банки няма да направят друго. Няма да вдигнат лихвите по депозитите“, добави още Зайкова.

Спирането на срочните депозити

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Тя обърна внимание, че миналата година есента по указание на Българската централна банка, независимо, че не сме в Еврозоната, да се спрат срочните депозити. „Вместо срочни депозити, всички срочни депозити се превърнаха в разплащателни сметки. Никой не обръща внимание, но срочните депозити са тези, които дават нещо на клиента си“, обясни икономистът. Мика Зайкова коментира и на инфлацията, като отчете, че за съжаление тя расте двойно по-бързо, отколкото в ЕС. „Всеки трябва да си направи сметката каква е инфлацията, каква лихва му се предлага и как тя расте“, коментира Зайкова.

Решението на Европейската централна банка закъсня

Икономистът обясни, че Европейската централна банка е закъсняла много и е позволила на инфлацията да вземе размери, които са заплашителни за развитието на икономика в целия ЕС. „Това тя го направи не от невежество, а защото в Европа има само няколко страни, които са в добро дългово състояние. Голяма част от страните, които са в Еврозоната имат високи задължения. Например Гърция има 184 % от БВП дългове. Това са около 15 страни, които имат над 100 % задължения, което означава, че ако Европейската централна банка рязко вдигне лихвите, ще затрудни икономиката и тя бързо ще изпадне в дълбока рецесия“, обясни Мика Зайкова.

 

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

Всички новини свързани с икономиката - четете ТУК. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес