Бъдещето на ядрената енергетика в България обсъдиха на онлайн дискусия енергийни експерти от България и чужбина, представители на държавни институции в енергетиката, бизнес средите и ръководители на енергийни организации. Кръглата маса бе организирана от БУЛАТОМ и интернет портала за енергетика 3eNews. БУЛАТОМ представи два меморандума, които ще бъдат изпратени както до българските власти, така и до отговорните европейски институции. Експертите настояват да се включи в стратегията за развитие на енергетиката на страната реализирането на проектите АЕЦ „Белене“ и 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Ганчева припомни в изказването си, че ПП АБВ винаги отстоява активна позиция по темите на българската енергетика, в частност през призмата на Зелената сделка.
Тя поздрави организаторите за меморандумите и отбеляза, че още през юли 2020 г. ПП АБВ адресира апел към премиера Борисов и към министър Петкова, в качеството им на ръководители на българските институции, които формират дългосрочната стратегия за развитието на българската енергетика, да отправят писмено искане към Европейската комисия ядрената енергия да бъде включена в Зелената сделка на ЕС. Подобни стъпки вече са предприети от Полша и Чешката република и ще е жалко, ако България, лидер в ядрената енергетика на Балканите, остане безучастна и не съумее да защити структуроопределящ за бъдещото си развитие отрасъл. Според заместник-председателя на ПП АБВ ако Европейската комисия действително желае да подкрепи възстановяването на икономиката на страните-членки след епидемията с коронавирус COVID-19 и едновременно с това да постигне реални резултати за чист енергиен преход, трябва в най-кратки срокове да коригира пропуска на ядрената енергия в Зелената сделка.
Ако ядрената енергия продължава да не бъде част от Зелената сделка, ще се затрудни възстановяването на икономиката, ще се оскъпи процесът на преструктуриране на енергетиката и икономиката и ще възникнат основателните въпроси относно справедливост, безпристрастност и експертност. В края на изказването си Ганчева настоя в страната да се прилага предвидима и последователна държавна политика спрямо енергетиката.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!