Износът на отпадъци е бизнес, който съществува от десетилетия, като страните членки на Европейския съюз не правят изключение. Освен, че членките на ЕС изнасят част от отпадъците си към други държави, всяка една европейска страна също внася отпадъчни материали от други юрисдикции. Като цяло ЕС изнася повече отколкото внася, но това не важи за всички европейски страни.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
През 2021 година, износът на отпадъци на страните членки към държави, които не са част от ЕС, достига 33 млн. тона. Това представлява ръст от 77% спрямо 2004 година, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат. В същото време, вносът на отпадъци в ЕС възлиза на 19.7 млн. тона през миналата година, като нараства с 11% спрямо количествата от преди 17 години.
Кои държави внасят най-много отпадъци от ЕС
Най-големият вносител на отпадъци от Европейския съюз е Турция. През миналата година, южната ни съседка е внесла 14.7 млн. тона европейски отпадъци. Това е над три пъти повече спрямо количествата, отчетени през 2004 година и близо половината от общия износ на отпадъчни материали на ЕС за 2021 година. На фона на Турция, всички останали основни дестинации за износ на отпадъци от ЕС, оформят съвсем ниски дялове спрямо общите количества.
Така например, вторият най-голям вносител на отпадъци от ЕС е Индия, като през миналата година азиатската страна е внесла 2.4 млн. тона боклук или 6 пъти по-малко от Турция.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Останалите най-големи вносители на отпадъци от ЕС през миналата година са: Египет (1.8 млн. тона), Швейцария (1.7 млн. тона), Великобритания (1.5 млн. тона), Норвегия (1.4 млн. тона), Пакистан (1.3 млн. тона), Индонезия (1.1 млн. тона), САЩ (0.9 млн. тона) и Мароко (0.6 млн. тона).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
През последните години Пакистан се превърна в една от основните дестинации за отпадъчни материали от ЕС, след като през 2004 година вносът възлиза на едва 0.1 млн. тона, спрямо горепосочените 1.3 млн. тона през миналата година.
В същото време Китай рязко се отказа от внос на отпадъци от ЕС. За сравнение, през 2009 година Китай внася 10.1 млн. тона боклуци от ЕС, докато през миналата година вносът възлиза на едва 0.4 млн. тона.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
Най-големият износител на отпадъци в ЕС е Нидерландия – 6.37 млн. тона през миналата година. Страната същевременно е и най-големият вносител на отпадни материали, като през 2021 година е внесла 2.9 млн. тона.
Белгия заема втората позиция с изнесени количества в размер на 4.3 млн. тона, като в същото време е внесла малко над 833 000 тона отпадъци.
Германия, най-голямата европейска икономика, се нарежда на трета позиция по износ на отпадъци през миналата година с общо 3.45 млн. тона. Германия е внесла през същия период 2.5 млн. тона отпадъци, което отново ѝ отрежда трето място по този показател.
Къде се намира България?
България е изнесла 749 658 тона отпадъци през миналата година, като в същото време е внесла количества в размер на 126 994 тона, сочат данните на Евростат. По отношение на износа, страната ни се намира на 13-та позиция в ЕС, а когато говорим за внос, България заема 20-та позиция.
Няколко страни в ЕС внасят повече отпадъци, отколкото изнасят. Това са Испания, Швеция, Гърция, Португалия, Австрия, Словения и Люксембург.
Огромна част от износа на отпадъци от ЕС представляват отпадъци от черни метали (желязо и стомана) – цели 19.6 млн. тона или 59% от общия износ през миналата 2021 година. Около 2/3 от тези отпадъци са отишли към Турция.