Българските домакинства и компании ще усетят затягането на паричната политика в еврозоната. Това заяви на пресконференция управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.
Още: Сирия забрани вноса от Русия, Иран и Израел
Още: ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.
Според нея българската икономика се е възстановила миналата година въпреки политическата несигурност в страната тогава, но близостта с военния конфликт ще има последици и у нас. Тази година страната ни ще отбележи икономически растеж от 3%, прогнозира Кристалина Георгиева, като посочи, че инфлацията е сериозен проблем, както у нас, така и в глобален мащаб.
За да се укроти, трябва да се анализират причините за нея, първата от които е продължаващата несигурност около пандемията: "Вторият фактор е войната. Тя води до високи цени на енергоносителите, високи цени на храните. високи цени на металите и дава тласък на инфлацията, който е особено опасен, защото имаме голяма непредсказуемост. Никой не може да каже, кога ще свърши тази война", заяви управляващият директор на Международния валутен фонд в отговор на въпрос на БНР, като подчерта, че логичният отговор на инфлацията е покачването на лихвените проценти: "Когато паричната политика в еврозоната тръгне към затягане, това затягане ще се усети от домакинствата и бизнеса и в нашата страна".
Помолена да коментира доколко е възможна стагфлация в определени държави, Георгиева заяви: "За страни, които все още не са се възстановили напълно икономически от пандемията и имат сериозен проблем като вносители на суровини и вносители на храни - Да! За тези страни се появява опасността от стагвация нисък растеж-висока инфлация."
Още: "След като влязохме в ЕС": България е получила над 30 млрд. от еврофондовете
Още: Европа с най-слаб растеж: Икономическата прогноза на МВФ за 2025 г.