Доставките на газ се извършват от търговци или производители. Проблемът не е от къде се купува, а когато се купува чрез непрозрачни процедури - без търгове и на по-висока от пазарната цена. От април до август ситуацията в България е точно такава. Това заяви в ефира на БНТ служебният министър на енергетиката Росен Христов.
По думите му най-облагодетелствани от това са търговците. Според него те са печелили стотици милиони. Той добави, че се очакват докладите на ДАНС и прокуратурата по казуса с газовите доставки.
Министърът коментира и анекса към договора за азерски газ. Той посочи, че това е конфиденциално и не може да сподели детайли. Изнасянето на информация влияе върху договора и ответната страна може да се възползва от клауза и да го прекрати, уточни Христов.
Той заяви, че договорът с "Газпром" е бил сключен при икономически изгодни условия. По думите му процеса на прекратяване е бил доста спорен. Служебното правителство опита да възобнови договора, но без успех. Имаме плюсове в наша полза, ако се стигне до арбитраж, уточни министърът. На въпрос кой ни оскъпи азерския газ Росен Христов замълча.
Росен Христов коментира и ситуацията с "Булгаргаз". Булгаргаз не е фалирало дружество. Миналия месец бяха на печалба. Те имат нужда от оборотен капитал в огромни размери. Намерили сме начин за финансиране, допълни той.
По отношение на поисканото поскъпване на газа с 40%. През януари Христов посочи, че причините за това са две - черпенето на газ от хранилището в Чирен, който е купуван, когато синьото гориво е било най-скъпо и поскъпването на борсовата цена на газа.
Служебният министър коментира и разгорещените спорове в парламента през миналия ден, касаещи доставките на газ и бившия директор на "Булгаргаз" Николай Павлов. Служебното правителство не трябва да се намесва в политическите дебати. Ние трябва да осигурим функционирането на държавата до съставянето на редовно правителство, каза още Христов.
ОЩЕ: "Кукла на конци на Борисов": Скандал за азерския газ в парламента