КНСБ постави началото на националната си кампания в защита на правото на сдружаване и договаряне на работните заплати.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Президентът на синдиката Пламен Димитров обясни, че организацията ще направи черен списък на предприятия, където има тенденциозно нарушение на това право.
"Не плаша никого, но казвам, че е дошло времето да се разбере, че всъщност правилата на играта се променят в България", подчерта той пред журналисти в Русе.
Още: Европейска страна вдигна минималната заплата над 2000 евро
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Адекватни заплати
Президентът на КНСБ Пламен Димитров обясни, че една от основните теми на кампанията е предложенията за законодателни промени във връзка с транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в Европейския съюз и насърчаване на колективното трудово договаряне, което трябва да е готово до 15 ноември тази година.
По думите му две и половина години са изтекли в "празнословия, а последните девет месеца нищо не е направено". Според него това е една от причините за сериозни критики към министъра на труда и социалната политика в оставка Иванка Шалапатова.
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
Димитров обясни, че един от въпросите, които трябва да бъдат регулирани в законодателството, е как се формира минималната работна заплата. По думите му тя трябва да е поне 50 процента от средната заплата и да се приближава към т. нар. "заплата за издръжка".
Още: България е единствената в ЕС със заплати от под 10 евро на час
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Димитров каза, че по изчисления на КНСБ към края на миналата година заплатата за издръжка на работещ е 1438 лева. Според него две трети от работещите у нас не разполагат с тази сума.
"Следващият елемент, който е съществен, е как се договарят на браншово, секторно ниво началните стартови минимални работни заплати по икономически дейности по класификатора за дейностите на НСИ и по категории и длъжности персонално. Нашите предложения са ясни. Дали сме ги на работодателите и очакваме да видим как ще се развие диалогът между нас, тъй като правителството отсъства през всички тези девет месеца. Ще искаме придвижване на тези въпроси от служебния кабинет", заяви Димитров.
"По време на нашата кампания ще посетим над 150 предприятия, като в повече от половината от тях няма синдикални организации", информира Димитров.