Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов съобщи, че e подписал заповеди за създаването на три работни групи, които ще извършат извънредни проверки на трите електроразпределителни дружества. Той заяви това на брифинг в КЕВР, по време на който коментира цената на тока, както и прекъсванията на електроенергията в някои райони в последните дни заради тежки метеорологични условия.
Иван Иванов подчерта, че съгласно Закона за енергетиката, Министерството на енергетиката отговаря за техническото състояние и експлоатацията на енергийните обекти, както и за тяхната готовност при бедствия. "КЕВР никога не е имала, нито има потенциал да се занимава с техническото състояние на енергийните обекти. Това е работа на Министерството на енергетиката съгласно закона", заяви Иванов. Комисията обаче има задължение да следи за съответствието на лицензионните дейности с условията на издадените лицензии. В тази връзка са именно заповедите за проверка на ЕРП-тата.
Иванов отбеляза, че КЕВР в продължение на 10 години нито веднъж не е ограничавала разходите на енергийните дружества за инвестиции. Според него дружествата изпълняват задълженията си по инвестиционните програми, които ще бъдат проверени през април и май тази година.
Още: Кметът на Троян обвини ЕРП-тата, че не мислят за инвестиции в ел. мрежата. Така ли е?
Според общите условия на електроразпределителните дружества, ако клиентите останат без ток повече от 24 часа по вина на дружеството, се дължи компенсация от 30 лева. При прекъсване над 36 часа, се начислява допълнителна неустойка от 20 лева за всеки започнат период от 12 часа без електрозахранване. По отношение на допълнителните компенсации, обявени днес от служебното правителство, Иванов уточни, че Министерският съвет трябва да определи реда и условията за тяхното изплащане.
Цената на тока
КЕВР ще промени цените на електроенергията за бита от 1 януари, съгласно законови изменения, обясни Иван Иванов на брифинга. По думите му задължението е заради промени в Закона за енергетиката от 2023 година. Преди това КЕВР имаше право да променя цените само при значително отклонение между прогнозната пазарна цена за годината и постигнатата реална цена за оставащия период. Това отклонение трябваше да надхвърля 15 процента, каквото изискване е заложено в действащата наредба.
Още: Пеевски бръкна в контакта: Късото съединение с тока е заради политиците
През октомври 2023 г. влязоха в сила промени в Закона за енергетиката, които уточняват, че КЕВР се задължава да изменя цените не по-често от веднъж на шест месеца, при същото условие за съществено изменение. "Нямаше да се наложи промяна, ако не беше изпълнено условието за съществено отклонение. В случая то е над 15 процента, а реалното изменение е 30 процента - два пъти повече от изискуемото", уточни Иван Иванов, цитиран от БТА.
Според КЕВР прогнозната пазарна цена от 173 лева за мегаватчас, определена през юли 2024 г., е нараснала до 220 лева. Това значително отклонение налага ново решение на регулатора в изпълнение на законовите изисквания.
Исканата от Пеевски оставка
"С изрично решение на НС Иван Николаев Иванов беше задължен да продължава да изпълнява функцията на председател на КЕВР до встъпване в длъжност на следващия председател", отговори Иван Иванов на поисканите от Делян Пеевски оставки на служители от държавния регулатор.
"Аз като гражданин, който изпълнява законите, върших и продължавам да върша това в очакване вече повече от 2,5 години най-после народното събрание да избере следващия председател. Само ще благодаря на Делян Пеевски, ако успее да реализира в НС избор на следващ председател", допълни Иванов.