Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за м. август, считано от 1 август 2022 г., в размер на 297,89 лв./MWh (около 152 евро/MWh), без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Толкова поискаха да е увеличението от "Булгаргаз".
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Основната причина за поскъпването е подпалената от руския президент Владимир Путин война в Украйна, казват от КЕВР. В условията на силно намалени или спрени доставки на природен газ от Русия и повишаващата се несигурност, много от държавите в Европа също сключват краткосрочни договори. Тези фактори водят до дебалансиране на газовия пазар и до по-високи котировки на международните индекси.
Независимо от увеличението данните показват, че цената на природния газ в България остава по-ниска от цените на европейските газови борси - на най-големия газов хъб в Европа - холандския TTF, те отбелязаха нов исторически ръст и достигнаха до над 212 евро/МВч. Към днешна дата цената там е малко над 202 евро - с доставка за септември.
От КЕВР уточняват, че основната причина за по-ниската цена у нас са благоприятните ценови условия по договора за доставка на газ от Азербайджан. Част от доставяните количества са на значително по-ниска цена и не са обвързани с цените на международните борси, а с цените на петрола за 6 месеца назад. Това всъщност е 1/3 от договореното количество от 1 млрд. куб. метра месечно - цялото количество може да е на такава цена, ако бъде пуснат гръцкият интерконектор, което ще значи значително поевтиняване на газа в България като цяло.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Комисията определи цената след извършен подробен анализ на предоставените данни и документи във внесеното на 1.08.2022 г. ценово заявление на "Булгаргаз". Установено е, че общественият доставчик е формирал общото прогнозно количество за вътрешния пазар въз основа на четири източника. В ценовия микс е включено количество по договора за доставка на природен газ в съответствие със сключеното четвърто споразумение с компания от Азербайджан за периода от 1 юли 2022 г. до 30 септември 2022 г. Необходимите количества природен газ за м. август са осигурени от "Булгаргаз" и със сключен договор за доставка на втечнен природен газ /LNG/. Общественият доставчик е изискал оферти от търговци на природен газ от региона и по критерий "най-ниска доставна цена" е сключил договори с две компании. В заявлението на "Булгаргаз" се съдържат цените на отделните доставчици и размера на техните количества в общия микс.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
С осигурените количества природен газ се покриват ангажиментите на обществения доставчик към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти, по задълженията съгласно Програмата за освобождаване и по Плана за нагнетяване в ПГХ "Чирен".
Съгласно чл. 31, т. 2 от Закона за енергетиката при изпълнение на правомощията си за ценово регулиране КЕВР е длъжна да гарантира, че утвърдената цена на природния газ ще възстанови икономически обоснованите разходи за дейността на "Булгаргаз". Друг основен законов принцип, от който Комисията се ръководи, е ценовото решение да осигурява баланс между интересите на енергийните предприятия и клиентите като създава предпоставки за енергийни доставки при минимални разходи.
ОЩЕ: "Булгаргаз" прогнозира немалко поевтиняване на газа за октомври
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици